Wlej szklankę raz na tydzień. Storczyk zacznie uginać się od kwiatów

Storczyki, gdy zadbane, stanowią niezaprzeczalną ozdobę parapetów. Jak troszczyć się o nie, by z dumy gospodyni nie zmieniły się w smętną plątaninę korzonków? Wystarczy wlać szklankę raz na dwa tygodnie, a efekt będzie doskonały.

Storczyki są bardzo wrażliwe (zdjęcie ilustracyjne)
Storczyki są bardzo wrażliwe (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Pielęgnacja storczyków może być wyzwaniem dla niecierpliwych. Choć te kwiaty fascynują swoim pięknem, ich delikatna natura wymaga szczególnego traktowania. Jeśli zajmiemy się nimi właściwie, wynagrodzą nasze starania wspaniałymi kwiatami, które przyciągają wzrok swoją różnorodnością barw, kształtów i rozmiarów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Orchidee mogą cieszyć nasze oczy przez wiele lat, ale zdarza się, że niespodziewanie zaczynają marnieć. Wtedy warto sprawdzić, czy wszystkie aspekty pielęgnacji są zgodne z wymaganiami tych roślin. Storczyki preferują ciepłe i wilgotne środowisko, co w Polsce bywa problematyczne, szczególnie zimą. Kiedy zaczyna się sezon grzewczy, powietrze staje się zbyt suche, co może negatywnie wpływać na kondycję roślin.

Podstawową zasadą pielęgnacji storczyków jest ich odpowiednie nawożenie i przede wszystkim właściwe podlewanie. Jeżeli nie będziemy się przy tym trzymać odpowiednich zasad, może się to źle skończyć.

To najczęściej szkodzi storczykom

Najczęściej przyczyną problemów ze storczykami jest ich niewłaściwe podlewanie - rośliny dostają albo za mało wody, albo są podlewane zbyt entuzjastycznie, co kończy się przelaniem, a nawet gniciem korzeni i w konsekwencji obumarciem rośliny. Aby storczyki rosły zdrowo, potrzebny jest drenaż w doniczce, co najlepiej uzyskać nasypując na jej do keramzytu, bądź zwykłego kamienia. Dzięki temu korzonki nie będą stać w wodzie.

Jak często podlewać storczyka?

Storczyków nie wolno podlewać za często. Latem trzeba to robić raz na tydzień, zimą raz na dwa tygodnie. Warto wiedzieć, że nie należy używać do tego byle jakiej wody. Dobrze by była ona odstana, przegotowana, a najlepiej wykorzystać deszczówkę.

Aby jeszcze pomóc swoim rośliną, szczególnie w okresie grzewczym, można zainwestować w nawilżacz powietrza, który dostarczy im dodatkowej wilgoci. Zawsze można ominąć ten krok i po prostu położyć na gorącym kaloryferze mokry ręcznik.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały WP | Materiały WP

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)