Blisko ludziW jaki sposób MEN wesprze ukraińskich uczniów? Przemysław Czarnek zabiera głos

W jaki sposób MEN wesprze ukraińskich uczniów? Przemysław Czarnek zabiera głos

Od wybuchu wojny w Ukrainie do Polski przybyło wiele dzieci naszych sąsiadów. Minister edukacji i nauki poinformował, że w Polsce nie zostaną uruchomione ukraińskie szkoły z inicjatywy MEN. Czarnek wyjaśnił szczegóły i powiedział, co ministerstwo jest w stanie zrobić w obecnej sytuacji.

Minister Czarnek o utworzeniu ukraińskich szkół w Polsce
Minister Czarnek o utworzeniu ukraińskich szkół w Polsce
Źródło zdjęć: © East News | Krzysztof Radzki

06.04.2022 | aktual.: 06.04.2022 11:00

Przemysław Czarnek w rozmowie z portalem wPolsce.pl poinformował o tym, jakie działania planuje podjąć MEN w związku z przypływem ukraińskich uczniów. Mimo bariery językowej oraz różnic w podstawach programowych, ministerstwo nie planuje zakładania oddzielnych szkół dla gości z Ukrainy. Warto dodać, że szacunkowo do Polski trafiło ok. 700-800 tys. dzieci w wieku szkolnym.

"Nie mamy na to środków"

Minister edukacji i nauki w rozmowie ze wspomnianym portalem podkreślił, że wszyscy starają się robić, co mogą. MEN jednak nie może podjąć się tak dużego przedsięwzięcia, jakim jest uruchomienie ukraińskich szkół.

- Nie mamy na to środków, nie mamy na to kadr, nie mamy na to możliwości. Co robimy, to przyjmujemy z otwartym sercem - tłumaczył Czarnek.

Polityk nadmienił, że nie widzi przeszkód, aby państwo ukraińskie zorganizowało szkoły na terenie Polski dla swoich uczniów poprzez działania ambasady.

- Będziemy pomagać tak, jak będziemy mogli. Natomiast my tego sami robić nie będziemy. Przy pomocy społeczności międzynarodowej, UNICEF-u czy innych organizacji jak najbardziej jest to możliwe. Środki zewnętrzne na ten cel pewnie można pozyskać, ale systemu ukraińskiego do Polski przenosić nie będziemy - podkreślił.

Ukraińscy uczniowie kontynuują swój program zdalnie

Czarnek przedstawił, jak obecnie wygląda sytuacja wielu ukraińskich dzieci w wieku szkolnym. Duża część uczniów jest na zajęciach w trybie zdalnym. Polskie szkoły starają się pomóc, udostępniając gościom komputery.

- Na przestrzeni ostatnich lat kilka miliardów złotych wyłożyliśmy na to, żeby w każdej szkole były komputery, laptopy, tablety, internet szerokopasmowy, a także inny sprzęt informatyczny. Szkoły, tam, gdzie jest taka możliwość, udostępniają ten sprzęt dzieciom z Ukrainy - podsumował minister.

Wiadomo też, że uruchomiony został program "Szkoła dla was", którego celem jest zbiórka używanego sprzętu komputerowego, który może posłużyć ukraińskim dzieciom.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
wojna w Ukrainieuczniowieedukacja