GwiazdyW jakim wieku zaczyna się dorosłość?

W jakim wieku zaczyna się dorosłość?

Czy zastanawialiście się, w którym momencie życia zaczynamy być dorośli? Oficjalnie osiągamy pełnoletność w osiemnaste urodziny. Dostajemy swój pierwszy dowód osobisty, nie musimy już znajdować się pod opieką rodziców, możemy głosować w czasie wyborów i kupić sobie w sklepie alkohol.

W jakim wieku zaczyna się dorosłość?
Źródło zdjęć: © 123RF

Czy zastanawialiście się, w którym momencie życia zaczynamy być dorośli? Oficjalnie osiągamy pełnoletność w osiemnaste urodziny. Dostajemy swój pierwszy dowód osobisty, nie musimy już znajdować się pod opieką rodziców, możemy głosować w czasie wyborów i kupić sobie w sklepie alkohol. W tym wieku mało kto jest jednak naprawdę dorosły. Robimy różne głupstwa, jesteśmy mało odpowiedzialni, szalejemy na imprezach. Kiedy wkraczamy w prawdziwą dorosłość? I co to w ogóle znaczy „być człowiekiem dorosłym?”

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono ankietę, w której respondenci mieli odpowiedzieć właśnie na te pytania. Portal randkowy SeekingArrangement.com przepytał 1000 mężczyzn i kobiet w celu ustalenia, kiedy zaczyna się dorosłość. Większość (czyli 37 procent kobiet i 39 procent mężczyzn) uznała, że wiek, w którym kończy się nasza młodość, to 28 rok życia. Od tej pory stajemy się ludźmi dorosłymi w stu procentach. Co o tym decyduje? Przede wszystkim zmiany w naszym zachowaniu.

Oprócz określenia wieku wkroczenia w dorosłość respondenci mieli wybrać po kilka zachowań, które w tym czasie ulegają zmianie. Najczęstszą odpowiedzią na to pytanie było stwierdzenie, że w dorosłym życiu ważniejsze staje się dla nas życie zawodowe od życia osobistego (chodziło głównie o relacje seksualne, nie zaś o życie rodzinne). W wieku 28 lat, jak się okazuje, zaczynamy się trochę mniej interesować seksem, więcej uwagi poświęcamy natomiast swojej karierze.

Drugą pod względem popularności datą początku dorosłości okazały się trzydzieste urodziny. Według 27 procent kobiet i 24 procent mężczyzn to właśnie wtedy stajemy się dojrzałymi ludźmi.

Dwudziestosiedmioletnia prezenterka Claire Craig stwierdziła, że nasze zachowania zmieniają się najbardziej między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. Zatem granica pomiędzy młodością i dorosłością jest, według niej, płynna i nie istnieje konkretna data, kiedy stajemy się dojrzali. Prezenterka stwierdziła jednak, że 28 urodziny można rzeczywiście uważać za próg dorosłości. „Zostało mi tylko kilka miesięcy do moich 28 urodzin. Teraz, kiedy wiem, że to moment wkraczania w dorosłość, zaczynam jeszcze bardziej cieszyć się ostatnimi momentami młodości”, żartuje Craig. „Kiedy byłam mała, rodzice pytali, co będę robić, kiedy dorosnę. Zawsze dopytywałam: ale właściwie kiedy to będzie?”

Według Craig dorosłość zaczyna się wtedy, kiedy przestajemy żyć chwilą i zaczynamy szukać w życiu stabilizacji. Prezenterka uważa, że wiek dorosły różni się od młodości rodzajem upodobań. „To, co wprawiało mnie w zachwyt, kiedy miałam 21 lat, dziś już nie tak bardzo mi się podoba, a czasami wręcz mnie przeraża. To chyba znaczy, że młodość mam już za sobą”, stwierdza Craig.

Jakie, według ankietowanych, są najczęstsze objawy przejścia z wieku młodzieńczego do dojrzałego? Oto 10 najpopularniejszych odpowiedzi:

  1. Kariera staje się ważniejsza od życia seksualnego.
  2. Wolisz kupić sobie mieszkanie, niż je wynajmować.
  3. Nie wiesz, która piosenka jest na szczycie list przebojów.
  4. Zaczynasz szukać męża lub żony, a nie, jak dotychczas, chłopaka/dziewczyny.
  5. Wolisz wyjechać na wakacje tylko z twoim partnerem niż z paczką przyjaciół.
  6. Częściej gotujesz sobie jedzenie, rzadziej kupujesz fast foody i gotowe dania.
  7. Wolisz mieszkać sama niż dzielić mieszkanie ze współlokatorami.
  8. Przestajesz chodzić do klubów nocnych.

Tekst: na podst. The Daily Mail/(msy/sr)

POLECAMY:

wiekpsychologiastarość

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (125)