GwiazdyW Stanach małżeństwo wychodzi z mody

W Stanach małżeństwo wychodzi z mody

W Stanach małżeństwo wychodzi z mody
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

14.12.2011 21:47, aktual.: 15.12.2011 16:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykanie coraz rzadziej zawierają małżeństwa i jeżeli decydują się na
nie, to w coraz późniejszym wieku - wynika z ogłoszonych badań Pew Research Center.

Amerykanie coraz rzadziej zawierają małżeństwa i jeżeli decydują się na nie, to w coraz późniejszym wieku - wynika z ogłoszonych badań Pew Research Center. Obecnie już tylko 51 procent Amerykanów powyżej 18 lat żyje w związku małżeńskim - o 6 procent mniej niż 10 lat temu. W latach 50. ubiegłego wieku 72 procent mieszkańców USA brało ślub, a dalsze 13 procent miało za sobą przynajmniej jeden związek małżeński.

Wzrasta średni wiek zawierania małżeństw - obecnie wynosi on 26 lat dla kobiet i 28,7 lat dla mężczyzn. W latach 50. wynosił dla kobiet 20 lat, a dla mężczyzn 22-23 lata. Wśród młodych Amerykanów - w wieku poniżej 30 lat - ponad 40 procent uważa, że małżeństwo to przeżytek. Coraz więcej par mieszka razem bez ślubu.

Do spadkowego trendu przyczyniła się także gospodarka. Wielu młodych ludzi nie stać na ożenek w sytuacji, gdy nie mogą znaleźć pracy lub ich zarobki nie wystarczają na zakup domu, utrzymanie dzieci i inne podobne wydatki. Ostatni kryzys i recesja sprawiły, że tylko w ciągu jednego roku (w latach 2009-2010) aż o 13 procent wzrósł odsetek par mieszkających razem w konkubinacie (do 7,5 miliona).

Najczęściej w związku z tym pobierają się pary z wyższym wykształceniem, które zwykle zapewnia lepsze dochody. Dwie trzecie absolwentów uniwersytetów pozostaje dziś w związkach małżeńskich, podczas gdy ponad połowa osób bez wyższego wykształcenia jest stanu wolnego.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Gdy dusisz się w związku**

**Przed ślubem i po ślubie
*

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także