Trwa ładowanie...

W szkołach to już plaga. "W końcu ktoś o tym mówi"

Załamania nerwowe, depresja, anoreksja - oto z czym zmagają się obecnie uczniowie szkół muzycznych, o których w swoim poście na Facebooku napisała Agata Szymczewska. Skrzypaczka potępiła sposób oceniania uczniów przez nauczycieli, jak również to, jak ich "motywują".

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneŹródło: Getty Images, fot: Yana Tikhonova
d132p8o
d132p8o

Agata Szymczewska poruszyła w swoim wpisie temat surowego oceniania w szkołach muzycznych. Szymczewska skrytykowała nie tylko sam sposób oceniania, jakim jest punktacja, ale również to, w jaki sposób uczniowie są "motywowani" przez nauczycieli.

"Sąd ostateczny" w szkołach muzycznych

"Mamy czerwiec, a to oznacza, że w polskim systemie edukacji muzycznej nastały dni 'sądu ostatecznego' czyli egzaminów. Jak Polska długa i szeroka zbierają się dziesiątki gremiów jurorskich gotowych do wystawienia ocen: punktów. Palą się baterie w telefonach osób skrupulatnie liczących średnie, a o być albo nie być zdecyduje często druga cyfra po przecinku" - czytamy w facebookowym poście Szymczewskiej.

Polska skrzypaczka i profesorka na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie nie gryzła się w język. Przyznała, że osobiście ma dosyć oceniania uczniów poprzez punktację, co wpływa na ich zdrowie psychiczne. Coraz częściej, przez stres związany z egzaminami i wyjątkowo surowym ocenianiem, zmagają się z załamaniem nerwowym, depresją, anoreksją, samookaleczeniem oraz obniżeniem pewności siebie.

"Punkty są z mojej perspektywy beznadziejnym i kompletnie sztucznym narzędziem w procesie edukacji. Nie ma w nich przestrzeni na tak istotne wartości jak pracowitość, regularność, rzetelność czy konsekwencja. (...) Natomiast straszenie niskimi punktami z egzaminu jest często jedynym stosowanym przez nauczycieli sposobem na motywację uczniów. Przez kilkanaście lat nie nauczyli się żadnej innej techniki motywacyjnej" - stwierdziła Agata Szymczewska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nauka strzelania w polskich szkołach? Oto komentarz z MEiN

"W końcu ktoś o tym mówi"

Post skrzypaczki zebrał ponad 450 komentarzy, w których zarówno nauczyciele, jak i byli uczniowie szkół muzycznych (a także tych "zwykłych") nie tylko zgodzili się z jej opinią na temat nauczania i oceniania, ale podzielili się własnymi, trudnymi doświadczeniami.

d132p8o

"W końcu ktoś o tym mówi", "Zryta psychika - inaczej nie da się podsumować szkoły muzycznej", "Dziękuję. Kilkanaście lat temu zrezygnowałam z pracy w szkole właśnie przez ten system, plan egzaminów co kilka tygodni, przez wyścig szczurów", "Szkoła muzyczna. Wieczny stres i ocenianie. Podcinanie skrzydeł" - czytamy w komentarzach.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d132p8o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d132p8o