W takim stanie Rosjanie zostawili Szpiegowo. Nowe zdjęcia porażają
Ujawniono zdjęcia stanu "Szpiegowa" po przejęciu przez władze Warszawy. Obraz zdewastowanego kompleksu zaskoczył wszystkich! Co się tam działo przez ostatnie lata?
Szpiegowo – tajemnicze, zamknięte osiedle w Warszawie, które przez lata budziło nie tylko zainteresowanie, ale i kontrowersje. Przejęte przez władze Warszawy w 2022 roku miało stanowić przestrzeń pomocową dla uchodźców z Ukrainy. Po pierwszych oględzinach okazało się jednak, że stan budynków jest tak zły, że nie sposób je szybko oddać do użytkowania.
Fatalny stan budynku
Szpiegowo to budynki przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie, które przez lata były w rękach Federacji Rosyjskiej. Przeznaczone dla radzieckich dyplomatów stały się symbolem rosyjskiej agresji, ale również wielu domysłów i legend dotyczących działalności wywiadowczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kultowa budka znika z krajobrazu stolicy. Urządzili pożegnalną imprezę
Chociaż Rosjanie opuścili osiedle w 1989 roku, nieruchomości pozostały w ich rękach, a przez dekady Polska walczyła o ich zwrot. Wreszcie, w 2022 roku, kompleks przeszedł w ręce polskiego państwa, jednak jego stan okazał się dramatycznie gorszy, niż początkowo sądzono.
Po przejęciu kompleksu przez władze Warszawy, służby miały za zadanie szybko przekształcić budynki w miejsce pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Okazało się jednak, że nieruchomość była całkowicie zdewastowana. Brak dokumentacji budowlanej, zniszczone instalacje, nieczynna kanalizacja oraz niespełniające norm klatki schodowe to tylko niektóre z problemów, które napotkali pracownicy.
"Szpiegowo" było nie tylko w stanie technicznym, który uniemożliwiał jego szybkie wykorzystanie, ale także całkowicie pozbawione podstawowej infrastruktury.
Walka o przyszłość Szpiegowa
Rafał Trzaskowski ogłosił, że Szpiegowo zostanie gruntownie wyremontowane. W ramach porozumienia miasto przekaże policji 40 mieszkań, które zostaną przygotowane do wynajmu funkcjonariuszom. Koszt całej inwestycji szacowany jest na 100 mln złotych. Środki na ten cel mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Prace remontowe w Szpiegowie będą długotrwałe i kosztowne, ale istnieje nadzieja, że kompleks odzyska swoją dawną funkcjonalność i stanie się nową przestrzenią, służącą zarówno policjantom, jak i warszawiakom.