FitnessWady i zalety modnych diet

Wady i zalety modnych diet

Wady i zalety modnych diet

Wszystkie obiecują, że w krótkim czasie stracisz zbędne kilogramy i odzyskasz zgrabną figurę. Niektóre zapewniają, że uda ci się to zrobić bez specjalnych wyrzeczeń. Poznaj wady i zalety popularnych diet.

Wszystkie obiecują, że w krótkim czasie stracisz zbędne kilogramy i odzyskasz zgrabną figurę. Niektóre zapewniają, że uda ci się to zrobić bez specjalnych wyrzeczeń. Poznaj wady i zalety popularnych diet.

Dieta Dukana

Składa się z czterech faz. Część odchudzająca polega na jedzeniu białka (chude mięso, chudy nabiał, jajka) i warzyw. Istotne jest przejście wszystkich faz po kolei.

Zalety: Nie jest skomplikowana i szybko pozwala stracić zbędne kilogramy. Dozwolone produkty można jeść bez ograniczeń.
Wady: Dietetycy twierdza, że dieta nie jest prawidłowo zbilansowana, gdyż nie dostarcza odpowiednich ilości wszystkich składników. Lekarze zarzucają, że może obciążać nerki, powoduje zaparcia, bóle głowy.

Tekst: mpi/(kg)

1 / 4

Dieta owocowa

Obraz
© 123RF

W diecie owocowej możesz jeść wszystkie owoce, (surowe, duszone, gotowane, pieczone), ale najlepiej wybierać te, które nie mają dużo cukru.

Zalety: Pozwala szybko schudnąć, działa oczyszczająco na organizm i jest prosta w przygotowaniu. Owoce zawierają dużą ilość błonnika, który ułatwia przemianę materii, a także stanowią skarbnicę witamin, które są dla naszego zdrowia niezbędne.

Wady: Dieta owocowa nie pokrywa zapotrzebowania na wiele cennych składników odżywczych, m.in. białka, wapnia, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, magnezu. W wyniku tych niedoborów może prowadzić do redukcji masy mięśniowej, często pojawia się uczucie dojmującego głodu, a czasami nawet skrajnego zmęczenia. Można ją stosować maksymalnie trzy dni. Dieta owocowa nie uchroni nas też przed efektem jo-jo, a utracone kilogramy szybko wracają, gdy zaczynamy jeść normalne posiłki.

2 / 4

Dieta kopenhaska

Obraz
© 123RF

W diecie kopenhaskiej można jeść tylko to, na co pozwala ścisły jadłospis. Jego podstawą jest chude mięso, niewiele warzyw, śladowe ilości owoców oraz napoje. Dieta musi trwać 13 dni.

Zalety: Pozwala na zgubienie nawet dziesięciu kilogramów w ciągu 13 dni. Ułatwia zmianę nawyków żywieniowych, m.in. przyzwyczajenie do stałych godzin posiłków (ostatni należy zjeść do godz.18).

Wady: Dieta bardzo restrykcyjna, a jakiekolwiek odstępstwo od jadłospisu jest niemożliwe. Monotonna - nie zapewnia wszystkich witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

3 / 4

Dieta paleo

Obraz
© 123RF

Dieta opiera się na założeniu, że powinniśmy odżywiać się jak nasi przodkowie, a nie będziemy mieć problemów z nadwagą. Na liście dostępnych produktów znajdują się m.in. produkty wysokobiałkowe jak: wątróbka wołowa, piersi kurczaka oraz chuda cielęcina. Zamiast niezdrowych tłuszczów trans można spożywać zdrowe tłuszcze omega 3.

Zalety: Nie wymaga liczenia kalorii. Jest bogata w błonnik, a więc można odchudzać się bez odczuwania głodu. Zachęca do wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych: unikania spożywania wysokoprzetworzonej żywności, białego pieczywa, większej ilości warzyw i owoców.

Wady: Niepokój dietetyków budzi zbyt duża ilość białka, którego nadmierne spożycie może być przyczyną wielu chorób.

4 / 4

Dieta Montignaca

Obraz
© 123RF

Dieta opiera się na założeniu, że tycie powoduje nieprawidłowy dobór produktów żywnościowych. Nie można łączyć tłuszczów i węglowodanów, a produkty w diecie dobiera się biorąc pod uwagę ich indeks glikemiczny, który powinien być mniejszy niż 55.

Zalety: Jest smaczna i zróżnicowana. Propaguje korzystne nawyki żywieniowe i może być stosowana u osób chorych na cukrzycę.

Wady: Nie działa szybko. Stosowanie diety wymaga śledzenia tabeli glikemicznej i odnajdywania w niej wskaźników odpowiadających produktom, które zamierzamy zjeść, co może być trudne. Nie jest to też tania dieta.

Tekst: mpi/(kg)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)