Wakacje z psem nie muszą być kosztowne. Zobacz, jak się przygotować

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, a właściciele zwierząt martwią się o swoje czworonogi. Dla niektórych jedyną opcją jest zabranie zwierzaka ze sobą. Wbrew pozorom takie rozwiązanie może być lepsze, niż zostawienie go w domu.

Wakacje z psem nie muszą być kosztowne. Zobacz, jak się przygotować
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

23.04.2018 | aktual.: 23.04.2018 12:45

Samotny pies nie jest sobą

O tym, że pies jest zwierzęciem bardzo towarzyskim, nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy spytać właściciela czworonoga, który przez większość dnia zostaje sam w domu. Zwierzę pozbawione opiekuna zaczyna stwarzać problemy. Pozostawione w domu wyje i niszczy meble, a będąc na podwórku traci chęć do zabaw, nie reaguje na zaczepki psów z sąsiedztwa, traci apetyt lub w skrajnych przypadkach potrafi zaszyć się na długie godziny w ciemnym kącie.

Obraz
© Shutterstock.com

Powodów, dla których rodziny decydują się na zabranie zwierzęcia ze sobą na wakacje, jest jednak o wiele więcej. Przeważnie największą przeszkodą jest brak odpowiedniej osoby, która mogłaby zająć się czworonogiem. Nie wystar)czy samo napełnienie miski, ze zwierzęciem trzeba spędzić nieco więcej czasu. Nie każdy może sobie na to pozwolić, tak jak nie każdy będzie chciał przygarnąć psa pod swój dach.

Z psem w hotelu. Czy to kosztowne?

Podczas zamawiania noclegu na czas wakacji warto spytać właściciela o możliwość przyjazdu ze zwierzęciem. Wbrew pozorom wiele hoteli nie widzi w tym problemu, pod warunkiem, że zwierzak jest odpowiednio ułożony. Dopłata do czworonoga w pokoju przeważnie mieszczą się w przedziale 10-50 zł za dobę lub mają stałą cenę za cały wyjazd. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami. Zwierzę cały czas musi być pod nadzorem opiekuna, nie można zostawiać go samego w pokoju.

Jak podróżować z czworonogiem? Co ze sobą zabrać?

Przede wszystkim trzeba dopilnować, by zwierzęciu nie zabrakło wody i jedzenia, dlatego lepiej zabrać ze sobą jego ulubioną karmę, na wypadek gdyby była niedostępna na miejscu. Dodatkowo na czas podróży trzeba zabrać sporo wody i miskę. Podczas jazdy należy zatrzymywać się mniej więcej co 2,5 godziny, by zwierzak mógł napić się wody, a także zrobić sobie kilkuminutowy spacer.

Niezbędna będzie również obroża z numerem telefonu, a także książeczka zdrowia. Warto również zabrać ulubioną zabawkę psa, by nie nudziło się w samochodzie. Jeśli zwierzak nie jest przyzwyczajony do długich podróży, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Dla małych pupili będzie to niewielki transporter, większe zwierzęta wymagają specjalnej uprzęży z szelkami.

Obraz
© pexels.com

Pies zostaje w domu. O co zadbać?

Co zrobić, jeśli mimo wszystko nie możesz sobie pozwolić na zabranie zwierzaka w podróż? Przede wszystkim znajdź odpowiedzialną osobę, która się nim zajmie. Powinien to być ktoś, kto dobrze zna zwierzaka, na przykład przyjaciel lub krewny, który często bywa w twoim domu. Jeśli pies pozostanie pod opieką obcej dla niego osoby, może poczuć się porzucony.

Warto więc powoli oswajać zwierzę z myślą, że nie będzie cię przy nim przez cały czas. Możesz poprosić przyszłego opiekuna o to, by spędził z psem kilka godzin podczas gdy ty wybierzesz się na zakupy lub do kina. Warto również dopilnować, by osoba wyznaczona do tego zadania poznała psa. Ulubione miejsca, zabawki, pora karmienia i zabawy. Dzięki temu stres związany z rozłąką będzie o wiele mniejszy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)