Waloryzacja świadczenia. 550 zł bez względu na wiek

Dodatek dla sierot również dla emerytów
Dodatek dla sierot również dla emerytów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | AndrzejRostek

14.04.2023 20:43, aktual.: 17.04.2023 06:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obecnie dodatek dla sierot wynosi 553,30 zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem wysokość świadczenia wzrosła o 71,33 zł. Pieniądze wypłacane są bez względu na wiek. To oznacza, że mogą dostać je również emeryci.

Dodatek dla sieroty zupełnej to specjalne świadczenie, które przysługuje każdej osobie, która utraciła oboje rodziców. Dodatek może zostać wypłacony nawet razem z emeryturą. Jest jeden warunek, wnioskodawca musi mieć prawo do pobierania renty rodzinnej.

Renta rodzinna przyznawana członkom rodziny osoby, która zmarła i w chwili śmierci spełniała warunki do pobierania emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku przedemerytalnego lub innego świadczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak otrzymać dodatek dla sierot?

Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć odpowiednie dokumenty. Można to zrobić osobiście w placówce ZUS lub za pośrednictwem pełnomocnika, a także drogą pocztową lub elektroniczną przez platformę ZUS PUE. Po złożeniu dokumentów organ rentowy ma 30 dni na wydanie decyzji. Konieczne będzie dostarczenie aktu zgonu rodziców.

Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, otrzymamy dodatek dla sierot zupełnych. To świadczenie podlega corocznej waloryzacji, podobnie jak renta rodzinna. Od 1 marca 2023 r. wypłacany w kwocie 553,30 zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem wysokość świadczenia wzrosła o 71,33 zł.

Świadczenie ma pozwolić na pokrycie niektórych kosztów, takich jak opłaty za mieszkanie, rachunki czy jedzenie dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej z powodu utraty rodziców.

Dodatek dla sierot - ważne informacje

Dodatek jest wypłacany przez ZUS na podstawie. art. 76 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie dla sieroty zupełnej przysługuje każdej osobie, która utraciła obydwoje rodziców, niezależnie od ilości dzieci w rodzinie. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie może być także wypłacane osobom, którym zmarła tylko matka. Dzieje się tak wtedy, gdy ojciec wnioskodawcy jest nieznany.

W przypadku odmowy przyznania dodatku można złożyć odwołanie w ciągu najbliższego miesiąca do sądu okręgowego. Jeśli tego nie zrobimy, decyzja organu rentowego staje się ostateczna i nie mamy już możliwości ubiegania się o to świadczenie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także