300 zł do emerytury co miesiąc. Wielu dostanie z automatu

Od marca 2023 roku część emerytów może liczyć na podwyżkę wypłacanego świadczenia o prawie trzysta złotych. Wszystko dzięki nowemu dodatkowi. Kto dokładnie będzie mógł się o niego ubiegać?

Część emerytów może liczyć na nowy dodatek
Część emerytów może liczyć na nowy dodatek
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Tzw. dodatek pielęgnacyjny był przeznaczony dotychczas dla osób powyżej 75. roku życia. Od marca 2023 roku pieniądze te będą mogli otrzymać również młodsze osoby, które dopełnią formalności. Jak ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny?

Od marca dodatek pielęgnacyjny dostanie więcej osób. Trzeba jednak spełnić warunki

Dodatek pielęgnacyjny od marca będzie wpływać automatycznie na konta osób, które mają ponad 75 lat. Jeżeli spełniamy odpowiednie przesłanki i odpowiednio wcześniej złożymy właściwy wniosek, dodatek ten może nam zostać przyznany przed ukończeniem 75. roku życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prawo dotyczące dodatku pielęgnacyjnego stawia sprawę jasno. Wcześniej ubiegać się o niego mogą osoby, które posiadają zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowia, wypełnione przez odpowiedniego lekarza. Po otrzymaniu dokumentu od specjalisty mamy miesiąc na złożenie wniosku do urzędu, aby ZUS uwzględnił nam przy wypłacie świadczenia ów dodatek.

Warto dodać, że w pojedynczych przypadkach będzie też konieczność wydania pełnomocnictwa osoby, która ubiega się o dodatek pielęgnacyjny. Wówczas przyda się choćby odręcznie napisanie oświadczenia z podpisem. Jeżeli jednak nie do końca wiemy, co powinniśmy napisać, ZUS przygotował odpowiednie druki, które należy wypełnić swoimi danymi i złożyć podpis.

Dodatek pielęgnacyjny. Ile można zyskać?

Obecnie dodatek jest wypłacany wraz z emeryturą lub rentą. Kwota została przyjęta w tym samym czasie, co waloryzacja emerytur w zeszłym roku i wynosiła dokładnie 256,44 zł. W tym roku, jako że czeka nas kolejna waloryzacja świadczeń, wysokość dodatku pielęgnacyjnego również ma odpowiednio wzrosnąć - będzie wynosić 294,39 zł.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. W wyjątkowych sytuacjach dodatek ten nie przysługuje nawet osobom, które ukończyły 75. rok życia, wykazują się niezdolnością do pracy, lub też nie są w stanie samodzielnie egzystować. Świadczenia nie dostaną osoby, które przebywają w zakładach opiekuńczo-leczniczych lub pielęgnacyjno-opiekuńczych dłużej niż dwa tygodnie w ciągu miesiąca.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
emeryturaemeryciświadczenia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (44)