Ludzie"Wdowia choroba". Dotyka kobiety, które nie uprawiają seksu

"Wdowia choroba". Dotyka kobiety, które nie uprawiają seksu

Niezaspokojenie seksualne może nieść za sobą poważne konsekwencje. "Wdowia choroba" powoduje zaburzenia odżywiania, problemy ze snem, a także wpływa na psychikę, ciało oraz zdrowie kobiety. Seksuolożka bije na alarm.

"Wdowia choroba" dotyka kobiety, których potrzeby seksualne nie są zaspokajane
"Wdowia choroba" dotyka kobiety, których potrzeby seksualne nie są zaspokajane
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Nikola Trifunovic

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, do czego może doprowadzić brak seksu lub niezadowolenie ze strefy seksualnej. I chociaż "wdowia choroba" jest poważnym tematem, wiedzą o niej tylko nieliczni. Co powoduje schorzenie, które pozornie wydaje się nieszkodliwe? 

"Wdowia choroba", a utrata kontroli

Choroba nie jest ujęta w klasyfikacji chorób ICD, jednak zaburzenie to może prowadzić do poważnych konsekwencji. "Wdowia choroba", czyli inaczej zespół Kehrera, dotyczy kobiet, które przez dłuższy czas nie uzyskały satysfakcji seksualnej, a ich potrzeby seksualne nie zostały zaspokojone. 

- Wiele kobiet, mimo systematycznej aktywności seksualnej, nie osiąga orgazmu, ale - chcąc chronić swoich partnerów lub w obawie przed oceną - kryją się z tym i udają go, nie uzyskując zaspokojenia. Brak odpowiednich interwencji i oddziaływań niesie ze sobą nieprzyjemne konsekwencje - zaznaczyła w rozmowie z Wirtualną Polską dr Justyna Sołowiej-Chmiel, seksuolożka, psycholożka i psychoterapeutka z Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naturalny afrodyzjak. Podnosi libido, gdy brakuje ochoty na seks

"Wdowia choroba" rozwija się w dwóch fazach. Początkowo zaburzenie dotyka strefę psychiczną, powodując, że kobieta jest rozdrażniona, zdenerwowana i napięta. W tej fazie objawy zaburzenia mogą nieco przypominać zachowania występujące w trakcie zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Jeśli choroba postępuje, daje objawy również ze strony fizycznej. Wtedy kobiecie towarzyszą dolegliwości bólowe pleców i podbrzusza, świąd pochwy i warg sromowych, zaburzenia miesiączkowania itp.

Nie wiadomo, ile osób, cierpi na to zaburzenie

Mnóstwo kobiet bagatelizuje objawy i wstydzi się mówić o satysfakcji seksualnej, dlatego też nie można podać jednoznacznie statystyk. To powoduje, że diagnoza zaburzeń seksualnych staje się niezwykle skomplikowanym procesem. 

- Co więcej, syndrom ten występuje nie tylko u kobiet, które zrezygnowały z życia seksualnego, ale również u pań, które nie czerpią satysfakcji z seksu ze swoim partnerem – dodała ekspertka.

Co powoduje pojawienie się zespołu Kehrera? Mogą być to różnice w temperamencie partnerów seksualnych, zaburzenia seksualne jednego z nich, konflikty w związku, problemy z komunikacją interpersonalną.

Seksuolożka zauważa, że choć zaburzenie to występuje u kobiet, to niezaspokojenie potrzeb seksualnych u mężczyzn również wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami m.in. obniżeniem poziomu testosteronu, poczuciem frustracji, obniżeniem poczucia atrakcyjności i własnej wartości.

- Niezaspokojony popęd seksualny, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, doprowadza do poważnych problemów w relacji partnerskiej – zaznaczyła dr Sołowiej-Chmiel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (280)