FitnessWięcej znamion to młodsza skóra

Więcej znamion to młodsza skóra

Więcej znamion to młodsza skóra
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

01.12.2010 11:35, aktual.: 18.06.2012 14:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ludzie z większą liczbą znamion wolniej się starzeją i mogą mieć mocniejsze kości!

Ludzie z większą liczbą znamion wolniej się starzeją i mogą mieć mocniejsze kości - wynika z badań brytyjskich, o których informuje serwis BBC Health. Do takich wniosków doszli badacze z Kings College w Londynie, którzy zaobserwowali, że komórki osób z dużą liczbą znamion na skórze mają tendencję do częstszego odnawiania się, co pozwala tkankom dłużej zachować młodość.

Jednak cena za tę właściwość wcale nie jest mała, ludzie ci są bowiem bardziej narażeni na nowotwory, zarówno skóry, jak i innych narządów - przypominają autorzy badań. Większość ludzi ma na skórze od 30 do 40 znamion, ale u niektórych liczba ta dochodzi nawet do 600. Analizując związek między liczebnością znamion a innymi cechami fizycznymi organizmu, naukowcy z Kings College zaobserwowali, że ci, którzy posiadają ich więcej są mniej narażeni na niektóre skutki starzenia się skóry, jak zmarszczki czy plamy starcze.

Ich najnowsze doświadczenia na grupie 1 200 bliźniąt w wieku 17-89 lat wykazały, że duża liczba znamion jest również związana z lepszą gęstością tkanki kostnej w starszym wieku, co może oznaczać mniejsze ryzyko osteoporozy i złamań w przyszłości. Osoby posiadające ponad 100 znamion były o połowę mniej narażone na osteoporozę w porównaniu z ludźmi, którzy mieli 25 znamion lub mniej.

Jak tłumaczą badacze, osoby z większą liczbą znamion mają dłuższe telomery, tj. końcówki chromosomów, które chronią przed utratą cennego materiału genetycznego w trakcie podziałów komórkowych. Zatem, od długości telomerów, które skracają się wraz z każdym podziałem, zależy to, ile komórek potomnych może powstać z komórki wyjściowej. W ten sposób, struktury te warunkują zdolność tkanek, takich jak skóra, mięśnie, kości, do regeneracji i naprawy.

"Niektóre osoby mają dwa znamiona, inne mają aż 600, ale zauważyliśmy, że pacjenci z większą liczbą znamion mają tendencję do wolniejszego starzenia się" - komentuje prowadząca badania dermatolog dr Veronique Bataille z Hemel Hempstead General Hospital. Badaczka przypomina zarazem, że wszystko ma swoją cenę - zachowanie zdolności do lepszej regeneracji tkanek i młodszego wyglądu wiąże się z większymi predyspozycjami do niekontrolowanych podziałów komórek i rozwoju nowotworów.

Jak wygląda czerniak? Zobacz zdjęcia!
"Gdy trafia do mnie pacjent z dużą liczbą znamion, to jako klinicysta automatycznie chcę poznać historię chorób nowotworowych w jego rodzinie, by pomyśleć o prewencji. Nie chodzi tylko o czerniaka, ale też o nowotwory złośliwe, jak rak piersi czy jelita grubego" - podsumowuje dr Bataille, która ostatnio zaprezentowała wyniki swoich badań na konferencji Royal Society of Medicine dotyczącej genetycznych uwarunkowań długowieczności.(PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także