Wiele osób myli te ptaki. Myślą, że to wróbel domowy
Choć wróble wydają się jednymi z najbardziej znanych ptaków w Polsce, okazuje się, że wiele osób myli je z innymi, podobnymi ptakami. Podpowiadamy, jak je rozróżnić.
Wróble domowe to małe ptaki, o których uczą się już dzieci w przedszkolach, słysząc bajkę o wróbelku Elemelku. Choć te niewielkie stworzenia są powszechnie znane, okazuje się, że wiele osób myli je z mazurkami, innymi osobnikami z tej samej rodziny. Podpowiadamy, czym różnią się ptasi kuzyni i jak je rozróżnić.
Zobacz także: Grzybiarze zachwyceni. Prawdziwy skarb w polskich lasach
Wróbel i mazurki - występowanie
Wróble domowe (Passer domesticus) występują na terenie całej Polski. Ich populacja liczy ponad 6 milionów par lęgowych. Żyją zwykle blisko ludzi i być może dlatego stały się tak popularne. Chętnie zamieszkują przygotowane przez ludzi budki, albo wije swoje gniazda w szczelinach domów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mazurki z kolei raczej unikają bliskości terenów mieszkalnych, żyjąc przede wszystkim na obrzeżach lasów. Zwykle nie buduje gniazd, a swoje pisklęta wysiaduje w dziuplach. Z aktualnych szacunków wynika, że w naszym kraju żyje około 2,5 miliona par lęgowych tego gatunku.
Jak odróżnić wróbla od mazurka?
Zarówno wróbel zwyczajny, jak i mazurek należą do tej samej rodziny - wróblowatych i wyglądają bardzo podobnie, stąd możliwe pomyłki. Warto zwrócić uwagę jednak na pewien odróżniający je szczegół, czyli ubarwienie głowy.
Wróble zwyczajne mają na głowie szarą "czapeczkę" i ciemne podgardle. Z kolei mazurek ma brązową głowę i wyjątkowo charakterystyczną czarną kropeczkę na policzku. Zarówno wróbel zwyczajny, jak i mazurek są objęte ochrona gatunkową.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl