Wielka Sobota: czy też obowiązuje post?
Kto pościł w Wielki Piątek, pewnie teraz chętnie zjadł by już coś więcej. Trudno się dziwić, według tradycji w Wielki Piątek powinno zjeść się tylko jeden posiłek i omijać mięso szerokim łukiem. A czy w Wielką Sobotę też powinno się pościć?
31.03.2018 08:55
- Tylko nie jedz mięsa - powtarzają mamy i babcie na okrągło w te ostatnie dni przed Świętami. Wielka Sobota to dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. W Wielką Sobotę w Kościele katolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku.
Post w Wielką Sobotę nie jest obowiązkiem, ale jest bardzo zalecany i zgodny z wymową liturgii Triduum Paschalnego. Podczas soboru watykańskiego II zapisano w konstytucji liturgii, że to w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post, a w sobotę "w miarę możliwości" warto go przedłużyć. Dlaczego? Chodzi o to, by "wierni doszli do radości Niedzieli Zmartwychwstania". Oznacza to, że według Kościoła post tego dnia jest zaledwie zalecany. Zachęcają więc nas krewni wychowani w wierze katolickiej, zachęca też Episkopat Polski.
Według zachowanych świadectw, sięgających nawet II wieku, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę zawsze poszczono. Nasi dawni krewni byli bardzo ortodoksyjni pod względem postu, bo nie jedli i nie pili. Tylko chorym przysługiwała woda i kilka kromek chleba.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl