UrodaWybierz podkład idealny

Wybierz podkład idealny

Wybierz podkład idealny
Źródło zdjęć: © Thinkstock
03.11.2010 23:09, aktualizacja: 04.11.2010 14:14

Podkład to podstawa makijażu. Warto zadbać o to, żeby znaleźć dla siebie idealny. I idealnie go później nałożyć. Wydaje nam się, że znamy go doskonale. Ale czy aby na pewno? Potrafimy wybrać najlepszy dla siebie produkt wśród różnych rodzajów – płynnych, kremowych, kryjących, matujących, nawilżających? Oto przewodnik po kolorowym świecie podkładów.

Podkład to podstawa makijażu. Warto zadbać o to, żeby znaleźć dla siebie idealny. I idealnie go później nałożyć. Wydaje nam się, że znamy go doskonale. Ale czy aby na pewno? Potrafimy wybrać najlepszy dla siebie produkt wśród różnych rodzajów – płynnych, kremowych, kryjących, matujących, nawilżających? Oto przewodnik po kolorowym świecie podkładów.

Zadaniem podkładu jest wygładzenie powierzchni skóry, wyrównanie kolorytu i pokrycie niedoskonałości. Służy on również jako baza dla innych kosmetyków. Odpowiednio dobrany podkład wraz z pudrem matującym jest podstawą każdego makijażu. Dobry podkład powinien stwarzać wrażenie idealnej cery, a jednocześnie wyglądać naturalnie.

Co należy brać pod uwagę, wybierając podkład dla siebie?
Na pewno stopień krycia. Im bardziej kryjący podkład, tym bardziej gęsty. Jeśli odpowiemy sobie na pytanie "ile powinien zakryć mój podkład?", możemy znależć ten idealny podkład o określonej konsystencji.

Wyróżnia się następujące konsystencje podkładów:

Podkłady na bazie wody. To kosmetyki w stanie płynnym zwane fluidami. Do tej grupy należą produkty o zróżnicowanej sile krycia, od lekkich transparentnych podkładów, po gęste, dobrze kryjące emulsje.

Kremy koloryzujące. To kosmetyki pośrednie pomiędzy preparatem pielęgnacyjnym a podkładem. Nie posiadają właściwości kryjących, a jedynie wyrównują koloryt. Najlepiej sprawdzają się latem, gdyż pięknie podkreślają opaleniznę.

Podkłady nawilżające. Kosmetyki te mają niski współczynnik krycia, posiadają za to składniki nawilżające, które pielęgnują skórę.

Podkłady kryjące, matujące. Dość dobrze tuszują niedoskonałości skóry.

Podkłady w kompakcie. Mają wysokie właściwości kryjące. Mogą mieć formułę tłustą, przeznaczoną dla cery suchej, lub suchą, przeznaczoną dla cery normalnej, trądzikowej i cery z przebarwieniami. Produkty te podkreślają rozszerzone pory i nierówności w fakturze skóry. Dlatego też mając cerę problematyczną, należy przemyśleć zakup tego rodzaju podkładu.

Kamuflaże. Jest to podkład bardzo gęsty, ale stopień krycia zbliża sie do 100 procent. Idealny dla bardzo problematycznych cer. Służy do tuszowania defektów skóry, takich jak trądzik, przebarwienia, bielactwo, naczynka, blizny, tatuaże, plamy starcze, itp. Kamuflaż jest produktem wodoodpornym i trwałym, ale też wymaga odpowiedniej aplikacji. Jeśli nakładamy kamuflaż na całą twarz (bo można też go użyć punktowo w miejscach, które nie pokrył standardowy podkład), to po pierwsze musimy dobrze przygotować cerę nakładając odpowiednią bazę. Baza taka nie powinna mieć właściwości matujących, ponieważ kamuflaż musi mieć możliwość stopienia się z bazą. Po drugie kamuflaż nakładamy lateksową gąbeczką wcześniej zwilżoną wodą.

Podkład mineralny. W składzie tego kosmetyku znajdują się sproszkowane minerały (bez konserwantów, substancji zapachowych, itp.). Dzięki temu będzie on odpowiedni dla najbardziej wrażliwej cery. Zasadniczo podkłady mineralne są mało i średnio kryjące, choć zdarzają się produkty mocno kryjące. Mamy do wyboru podkłady mineralne: matowe, półmatowe (dające satynowe wykończenie), rozświetlające (idealne dla cery normalnej i suchej). Niewątpliwą zaletą tego kosmetyku jest jego podwójne działanie – wyrównanie kolorytu cery oraz zmatowienie twarzy. Sypki podkład mineralny zastąpi nam zestaw "podkład + puder".

Drugą bardzo ważną kwestią przy wyborze podkładu jest jego kolor. Musi być idealnie dobrany do koloru naszej karnacji. Nie za jasny, nie za ciemny. Jak to zrobić? Testować podkład w dziennym świetle, sprawdzając na linii żuchwy (absolutnie nie na nadgarstku!), czy odróżnia się od skóry. Podkład powinien być tak dobrze dobrany, żeby nie było konieczności malowania szyi.

Trzecia sprawa to odpowiedni sposób aplikacji podkładu na twarz. Sypki podkład mineralny najlepiej nanosić odpowiednim pędzlem, równo na całej twarzy. To nie puder matujący, więc pigment musi być równo rozłożony na całej twarzy. Fluidy i podkłady kremowe możemy nanosić zarówno palcami, jak i pędzlem do podkładu. Podkład w kompakcie oraz kamuflaż aplikujemy wyłącznie zwilżoną gąbeczką, nie rozcierając tylko wklepując kosmetyk centymetr przy centymetrze twarzy. Podkład nanosimy od środka twarzy do zewnątrz, łagodnym łukiem z góry na dół.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także