Najpiękniejsza wieś w Małopolsce. Trafią tam duże pieniądze
Urzędnicy wybrali najpiękniejszą wieś w Małopolsce. Tym razem została nią Węglówka w gminie Wiśniowa. W sumie przyznano wsparcie 37 sołectwom, na łączną kwotę ponad pół miliona.
07.07.2024 | aktual.: 15.07.2024 13:14
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego po raz kolejny zorganizował coroczny konkurs Małopolska Wieś. W tym roku tytuły najpiękniejszej, a także nowatorskiej wsi zdobyły kolejno Węglówka i Narama, które otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 60 tys. zł.
Laureatów konkursu wybrał zarząd województwa małopolskiego, a jego decyzje potwierdził uchwałą sejmik małopolski. W sumie przyznano wsparcie 37 sołectwom, na łączną kwotę 540 tys. zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Węglówka najpiękniejszą wsią Małopolski
Węglówka, malownicza miejscowość położona w gminie Wiśniowa, zdobyła tytuł Najpiękniejszej Małopolskiej Wsi w tegorocznym konkursie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Drugie miejsce zajęło sołectwo Rachwałowice w gminie Koszyce (wysokość przyznanej pomocy 50 tys. zł), a trzecie – sołectwo Połom Duży w gminie Nowy Wiśnicz (pomoc finansowa w wysokości 40 tys. zł).
Z kolei Narama w gminie Iwanowice zdobyła tytuł Nowatorskiej Małopolskiej Wsi. Wyróżnienie to przyznawane jest sołectwom, które w sposób innowacyjny podchodzą do rozwoju swoich miejscowości, angażując społeczność w różnorodne projekty i działania. Nagroda pieniężna pomoże w dalszym jej rozwoju.
Ponad pół miliona dla małopolskich wsi
Konkurs Małopolska Wieś jest corocznym wydarzeniem, które ma na celu wyróżnienie i wspieranie wiejskich społeczności w regionie Małopolski. Dzięki przyznawanym nagrodom, lokalne społeczności mogą inwestować w rozwój infrastruktury, projekty kulturalne i edukacyjne, co przyczynia się do podnoszenia jakości życia na wsi.
"Laureaci i wyróżnieni w tej edycji konkursu otrzymają łącznie ponad pół miliona złotych wsparcia. Jest to pomoc udzielona w formie dotacji na rzecz gminy z przeznaczeniem na realizację zadań własnych gminy na terenie zwycięskiego sołectwa, w szczególności służących podniesieniu atrakcyjności małopolskiej wsi i poprawie jakości życia jej mieszkańców" - wyjaśnia wicemarszałek Łukasz Smółka.
Konkurs pokazuje również, jak ważne jest zaangażowanie mieszkańców w życie swojej miejscowości i jak duże efekty mogą przynieść wspólne działania.