Wydała milion dolarów? Ołena Zełenska padła ofiarą prokremlowskiej propagandy

Wydała milion dolarów? Ołena Zełenska padła ofiarą prokremlowskiej propagandy

Ołena Zełenska wydała milion dolarów u Cartiera?
Ołena Zełenska wydała milion dolarów u Cartiera?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Anna Moneymaker
10.10.2023 17:49, aktualizacja: 11.10.2023 15:58

W sieci od kilku dni krąży informacja na temat domniemanych zakupów Ołeny Zełenskiej, które pierwsza dama Ukrainy miała zrobić podczas pobytu w Nowym Jorku. Zełenska miała wydać ponad milion dolarów na biżuterię od Cartiera, czego miała dowodzić faktura. To fałszywa wiadomość rozpowszechniana przez prokremlowską propagandę.

Ołena Zełenska przebywała w ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, gdzie pojawiła się z mężem, Wołodymyrem Zełenskim. Ich pobyt na zachodzie okrutnie wykorzystała prokremlowska propaganda. Według opublikowanego w internecie postu Zełenska podczas jednego ze spotkań męża, wybrała się do butiku Cartiera w Nowym Jorku. Miała tam kupić biżuterię z białego złota i diamentów za ponad milion dolarów. Wiadomość ta, bez potwierdzenia, była chętnie podawana przez rosyjskie media, takie jak "Rossijskaja Gazieta" czy "Moskowskij Komsomolec".

Ołena Zełenska wydała milion dolarów na biżuterię?

Informacje na temat zakupów Ołeny Zełenskiej pojawiły się za sprawą udostępnionej w mediach społecznościowych faktury ze skanem dowodu osobistego pierwszej damy Ukrainy, które opublikowała na swoim profilu na Instagramie gorgeous.bb.jeanette. Tajemnicza użytkowniczka miała być stażystką w butiku Cartiera.

Oprócz tego, że wstawiła do sieci fakturę, napisała także, że tuż po sytuacji została zwolniona z pracy. Spotkanie z pierwszą damą Ukrainy również określiła mianem nieprzyjemnego. Zełenska miała nie życzyć sobie rad dotyczących zakupów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Dowody" szybko usunięto z sieci

Doniesienia związane z zakupami Ołeny Zełenskiej od samego początku wydawały się być podejrzane. Wiele faktów, a także sama data zakupów, się nie zgadza.

Po pierwsze, pierwsza dama Ukrainy miała pojawić się w butiku Cartiera w Nowym Jorku 22 września. W tym czasie przebywała jednak w kanadyjskiej Ottawie, gdzie jej mąż wygłaszał przemówienie w parlamencie. Według CTV News wieczorem miało odbyć się także spotkanie Zełenskiego z kanadyjskim politykiem Justinem Trudeau. Nawet jeżeli w nim nie uczestniczyła, nie byłaby w stanie przelecieć tak szybko 500 km do Nowego Jorku.

Po drugie, Zełenska nie mogła zostać niezauważona w samym centrum Nowego Jorku. Gdyby ktokolwiek ją widział, a w szczególności w towarzystwie ochroniarzy, informacja ta (zapewne ze zdjęciami) bardzo szybko pojawiłaby się w mediach społecznościowych.

Po trzecie i najważniejsze - wiarygodność domniemanej faktury i skanu. Profil na Instagramie gorgeous.bb.jeanette zniknął z platformy, a rzekoma stażystka, oprócz doniesień na Ołenę Zełenską, nie publikowała innych postów.

Zdaniem ekspertów, wszystko wskazuje na to, że sytuacja była związana z działaniami propagandowymi Kremla.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także