Wymocz w tym korzenie. Storczyk rozkwitnie jak nigdy
Oblepiony pąkami storczyk może stanowić ozdobę każdego wnętrza. Aby jednak kwitł przez cały rok, wymaga odpowiedniej troski i pielęgnacji. Jak sprawić, by nasza roślina wywoływała podziw gości? Warto skorzystać z prostego triku.
Storczyki to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Niestety, ich rozwój może być spowolniony przez niewłaściwą pielęgnację. Zima to dla nich szczególnie trudny okres. Suche powietrze powodowane ogrzewaniem pomieszczeń znacząco wpływa na ich kondycję. Warto więc wiedzieć, jak temu zaradzić.
Dlaczego storczyki nie kwitną?
Problemy ze storczykami mogą wynikać z niewłaściwego podlewania. Gdy kwiaty zaczynają więdnąć, a korzenie gniją, to znak, że coś jest nie tak. Podlewanie powinno być umiarkowane - latem raz na tydzień, zimą raz na dwa tygodnie. Idealna będzie woda odstana lub deszczówka, zawierające odpowiedni odczyn pH.
Zimą powinniśmy unikać bezpośredniego nasłonecznienia storczyków, które może prowadzić do przesuszenia liści i kwiatów. Najlepiej ustawić je na parapetach okien wschodnich lub zachodnich, gdzie będą miały zapewniony dostęp do promieni słonecznych. Idealnie czują się w pomieszczeniach, gdzie temperatura waha się między 18 a 23°C. Zbyt wysoka temperatura w okresie grzewczym może sprawić, że w szybkim tempie zaczną marnieć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szkodniki storczyków – jak sobie z nimi radzić
Domowa odżywka z cebuli
Storczyki można wzmacniać specjalnymi nawozami dostępnymi w sklepach lub użyć domowych odżywek, które są tanie i łatwe w przygotowaniu. Jedną z nich takich jest woda cebulowa, bogata w mikroelementy, azot, fosfor, potas, związki siarki i flawonoidy. Działa jak naturalny stymulator wzrostu, poprawiając ogólną kondycję rośliny. Najlepiej stosować ją raz w miesiącu podczas okresu wegetacji. Jak to zrobić?
Pierwszym krokiem jest pokrojenie średniej wielkości białej lub czerwonej cebuli w małą kostkę (można też wykorzystać łupinki). Następnie, zalewamy ją 1 litrem wody i pozostawiamy na całą noc. Po upływie czasu odcedzamy przez sito, oddzielając kawałki cebuli od wody.
Następnie rozcieńczamy otrzymany płyn 1 litrem odstanej wody o temperaturze pokojowej. Taki domowy roztwór możemy od razu wykorzystać do moczenia storczyka (zanurzamy korzenie na około 20 minut) lub zraszać nim liście. Odżywkę można wzbogacić też o dodatkowe składniki np. płaską łyżeczkę cynamonu, który zapobiega gniciu korzeni i wstrzymuje rozwój bakterii w doniczce.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl