Z jakiej płyty zrobić meble kuchenne?

Z jakiej płyty zrobić meble kuchenne?
Źródło zdjęć: © iStock.com | hikesterson
Tatiana Naklicka

20.08.2018 09:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na ogólny wygląd kuchni największy wpływ mają wykończenia mebli, które zwracają naszą uwagę. Z tego względu na wybór odpowiednich płyt poświęcamy dużo czasu. Możemy zdecydować się na drewniane, drewnopodobne, stalowe czy szklane płyty. Jakie będą najlepsze do nowoczesnego wnętrza? Podpowiadamy, z jakiej płyty najlepiej zrobić meble kuchenne.

Drewniane płyty – zalety i wady

Meble kuchenne z drewnianej płyty to jedna z najpopularniejszych stylizacji wnętrz. Do produkcji szafek zazwyczaj są wykorzystywane gatunki liściaste (dąb czy buk). Na uwagę zasługuje również czereśnia, brzoza oraz olcha, choć są mniej trwałe.

Na drewnie bardzo ciekawie prezentują się wszelkiego rodzaju zdobienia. Można również urządzić kuchnię w stylu retro z przyciemnianego materiału.

Drewno pod wpływem oświetlenia (wynikającego z usytuowania pomieszczenia) oraz unoszenia się pary podczas częstego gotowania może się odkształcać. W tym wypadku dużą rolę odgrywa nałożony na materiał lakier.

Lakierowane drewno będzie o wiele bardziej odporne na zewnętrzne czynniki. Odpowiednia konserwacja również będzie miała wpływ na stan drewnianych mebli kuchennych.

Płyty fornirowane – jak się prezentują?

Płyty fornirowane będą znacznie tańszym materiałem niż drewniane fronty do mebli kuchennych. Wykończenia mogą być zrobione z płyty MDF lub płyty wiórowej, na którą jest nakładane drewno naturalne (fornir).

Możemy zdecydować się na płyty fornirowane błyszczące bądź płyty fornirowane matowe, co jest uzależnione od pokrycia materiału lakierem.

Fronty z forniru są miękkie, dlatego wykańczając nim drzwiczki najlepiej zdecydować się na proste kształty bez dodatkowych wyżłobień.

Płyty MDF – na czym polega ich fenomen?

Dużą popularnością cieszą się meble kuchenne z płyty MDF (Medium-Density Fibrebroad). Są nie tylko tanie, ale również łatwe w obróbce. Szeroka gama kolorystyczna sprawia, że możemy zdecydować się na urządzenie zarówno nowoczesnego, jak i rustykalnego wnętrza dopasowanego do indywidualnych preferencji.

Polecane są zarówno fronty MDF fornirowane, jak i fronty MDF lakierowane czy fronty MDF z folii PVC. [Wykończenia z płyty MDF charakteryzują się dużą odpornością na wilgoć.

Czyszczenia takich frontów również nie wymaga od nas zbyt wiele – możemy kupić specjalny detergent lub wyczyścić zabrudzenia ściereczkę z mikrofibry nasączoną płynem do mycia naczyń.

Płyty laminowane – czym się charakteryzują?

Płyta MDF lub płyta wiórowa może być pokryta laminatem. Specjalny zaimpregnowany sprasowany materiał jest najtańszy sposobem na wykończenie mebli kuchennych.

Laminowane szafki kuchenne są trwałe, odporne na wilgoć i łatwe do czyszczenia. Choć się nie błyszczą, szeroki wybór barw i wzorów sprawia, że każdy znajdzie wykończenie idealne do swoich potrzeb.

Ozdobne materiały na płyty mebli kuchennych

Meble kuchenne mogą być wykończone również z ozdobnych materiałów. Ciekawie prezentują fronty ze stali, fronty ze szkła oraz fronty aluminiowe. Najmniej trwałe są szklane płyty, które często ulegają uszkodzeniom mechanicznym.

Na uwagę zasługują również meble kuchenne z betonu, który będzie idealnym wykończeniem dla wnętrza industrialnego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także