Zaawansowany rak piersi – co powinnaś o nim wiedzieć?
Wiedza na temat zaawansowanej postaci raka piersi jest sprzymierzeńcem w zmaganiach z chorobą, zarówno dla pacjentek jak i ich bliskich. Właśnie z myślą o nich powstała kampania edukacyjna "Zaawansowany rak piersi. Wiem więcej!", w ramach której - we współpracy merytorycznej z lekarzami i organizacjami pacjentów - przygotowany został serwis edukacyjny zaawansowanyrakpiersi.pl.
23.10.2023 12:46
Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy u kobiet[1]. Dotyczy jedną na cztery Polki[2], u których zdiagnozowana jest choroba nowotworowa. Jest także drugą po raku płuca przyczynę zgonów z powodu chorób onkologicznych[3]. Szacuje się, że w naszym kraju na raka piersi choruje rocznie ok. 25 tys. kobiet[4].
Szczególną grupę pacjentek stanowią kobiety dotknięte zaawansowaną postacią nowotworu, dla których diagnoza jest początkiem wielu osobistych, społecznych i często ekonomicznych problemów, wpływających na ich dotychczasowe życie. Szacunkowo u około 30-40% kobiet, wśród których doszło do wznowy lub rozsiewu nowotworu, rozpoznaje się jego zaawansowaną postać, a u 5-10% chorych nowotwór rozpoznawany jest od razu w stopniu zaawansowanym[5].
Choć obecnie jest to wciąż choroba nieuleczalna, zmiana w podejściu do leczenia zaawansowanego raka piersi, jaka zaszła na przestrzeni ostatnich lat, daje nadzieję - dziś już wiemy, że istnieje wiele typów tego nowotworu, a odpowiedni, dostosowany do indywidualnych potrzeb plan leczenia, może polepszyć stan i komfort życia pacjentek i wydłużyć czas przeżycia.
Kampania "Zaawansowany Rak Piersi.Wiem Więcej!"
Wiedza na temat zaawansowanej postaci raka piersi jest sprzymierzeńcem w zmaganiach z chorobą, zarówno dla pacjentek jak i ich bliskich. Właśnie z myślą o nich powstała kampania edukacyjna "Zaawansowany rak piersi. Wiem więcej!", w ramach której - we współpracy merytorycznej z lekarzami i organizacjami pacjentów - przygotowany został serwis edukacyjny zaawansowanyrakpiersi.pl. Znajdują się tu praktyczne informacje i terminy dotyczące zarówno samego zaawansowanego raka piersi, jak i różnych aspektów życia z chorobą, a także ustrukturyzowany opis możliwych schematów leczenia. Na portalu dostępne są także m.in. wideokursy psychologiczne oraz lista kontaktów do organizacji wspierających pacjentki i ich rodziny. Do pobrania jest tu również darmowy "Poradnik dla pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi", w którym zawarte są podstawowe informacje o chorobie, takie jak opis podtypów biologicznych, ścieżek terapeutycznych, wyjaśnienie najważniejszych terminów, lista pytań do lekarza, a także wskazówki, na co pacjentka powinna zwracać uwagę podczas procesu leczenia. W poradniku objaśnione zostały też zagadnienia dotyczące dobrostanu psychicznego: jak radzić sobie z lękiem i depresją, jak rozmawiać z najbliższymi o chorobie i gdzie szukać wsparcia. Inicjatorem i organizatorem kampanii jest firma Novartis, a jej partnerami społecznymi: Federacja Stowarzyszeń "Amazonki", Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja Onkocafe-Razem Lepiej, Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie i Fundacja OmeaLife Rak piersi nie ogranicza oraz Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych.
[1] Krajowy Rejestr Nowotworów, http://onkologia.org.pl/rak-piersi-kobiet/
[2] j.w.
[3] Krajowy Rejestr Nowotworów
[5] Jassem, M. Krzakowski (red.), Rak piersi. Praktyczny przewodnik dla lekarzy, Via Medica, Gdańsk 2019, s. 209
PL2308074865