Zabawy dla 5‑latka w domu
Weekendy i popołudnia spędzane w domu 5-letniemu dziecku wypełnia zabawa, która ma szereg funkcji istotnych dla prawidłowego rozwoju psychofizycznego. Jak najczęściej powinni w niej uczestniczyć rodzice, ponieważ dzięki temu budują silną więź ze swoją pociechą i łatwiej im przychodzi zrozumienie emocji oraz potrzeb malucha. Dziecko w wieku 5 lat wykazuje skłonność m.in. do zabaw symbolicznych, dzięki którym uczy się odgrywać role społeczne.
Zabawy fundamentalne dla 5-latka
Angielscy pedagodzy Gordon Dryden i Colin Rose zaproponowali szereg tzw. zabaw fundamentalnych, czyli niewymagających nakładów finansowych. W zabawach tych wykorzystuje się tylko to, co można znaleźć w domu i wokół niego, czyli m.in. ryż, kaszę i fasolę, wodę z mydłem, piasek, plastikowe butelki, kasztany i łupiny po orzechach. Proste działania polegające na zrobieniu grzechotek z butelek i piasku, a następnie ozdabianiu ich papierem kolorowym czy puszczaniu baniek mydlanych, wpływają na integrację sensoryczną dziecka, a tym samym pomagają maluchowi maksymalnie rozwinąć zdolność uczenia się, którą w 50% nabywa do 6. roku życia.
Zabawy ruchowe dla 5-latka
W wieku 5 lat dziecko zaczyna bardzo intensywnie rozwijać się pod względem fizycznym. Mineralizacja kości, wyrzynanie się zębów, formowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa – to wszystko wymaga nie tylko pilnowania, by dieta malucha była bogata w wapń, magnez, potas i witaminę D, ale również zachęcania pociechy do podejmowania zabaw ruchowych.
*Zabawki muzyczne dla dzieci oraz wiele innych ciekawych produktów w niskich cenach znajdziesz teraz na WP radarOkazji. *
Kiedy pogoda czy samopoczucie dziecka nie sprzyjają bieganiu po dworze, można pomyśleć np. nad zabawą z piłką w domu. Aby uniknąć potłuczenia szklanych wazonów czy strącenia bibelotów z półek, warto wybrać wersję szmacianą lub plastikową. Malucha na długo potrafi pochłonąć rzucanie do celu, tj. kartonu albo plastikowego kubła. Pojemnik można zawiesić na haczyku (zamiast obrazka) i liczyć na to, że w dziecku obudzi się pasja koszykarza.
W domu łatwo jest też zorganizować zabawę taneczno-ruchową – taka sprawdza się bardzo dobrze zwłaszcza wtedy, gdy trzeba zająć czymś większe grono podopiecznych. Można poruszać się w rytm muzyki swobodnie albo według wcześniej wyuczonych kroków, a kiedy melodia zostanie zatrzymana, pozostać w bezruchu. W zabawie wykorzystuje się też dodatkowe akcesoria, np. balony, piłki i dzwoneczki.
Zabawy logopedyczne dla 5-latka
W domu 5-latek ma okazję, by poprzez zabawę ćwiczyć prawidłową wymowę, rozbudowywać zasób słownictwa i poprawiać pamięć słuchową. Maluchowi można przygotować rysunki lub wydrukowane obrazki przedstawiające różne przedmioty. Po dwa elementy rozsypanki powinny ukazywać coś, co ma nazwę zaczynającą się od tej samej głoski, np. kot-kredka. Zadaniem dziecka jest dobranie obrazków w pary.
O zabawy logopedyczne warto wzbogacić też takie zajęcia z maluchem, jak czytanie książeczki czy oglądanie bajki. Na widok chomika można poprosić pociechę o pokazanie, jak to zwierzątko wypycha jedzeniem policzki, a na widok konia o odtworzenie dźwięku kopyt stukających o beton. Dla dziecka wspaniałą zabawą logopedyczną jest też zgadywanie z zamkniętymi oczami, jakie czynności wykonuje rodzic. Ułatwiają to charakterystyczne odgłosy, jak np. brzęk talerzy czy uderzanie nożem o deskę do krojenia.
Zabawy symboliczne dla 5-latka
Dziecko 5-letnie zaczyna myśleć o zjawiskach i przedmiotach bez bezpośredniego kontaktu z nimi. Tworzy wyobrażenia przy pomocy symboli. Wykorzystuje rekwizyty takie jak krzesła, pudełka, koce i poduszki, by samodzielnie budować znane przestrzenie, np. dom, szkołę, restaurację. Kompletuje stroje, które w zabawie pozwalają mu odgrywać role osób dorosłych. Swoje dziecięce pojmowanie świata chętnie przelewa również na papier. Rysowanie jest jedną podstawowych zabaw symbolicznych. Sprawia tym większą radość, im więcej przyborów dziecko ma do dyspozycji. Aby zająć 5-latka na dłużej, warto mu zapewnić dostęp do kredek, flamastrów, pieczątek, farbek i naklejek, które pozwolą na stworzenie ciekawej pracy plastycznej. Dzieło malucha można powiesić w pokoju, by poczuł się doceniony i zachęcony do dalszych działań kreatywnych.