Blisko ludziZabezpieczenia nie takie bezpieczne?

Zabezpieczenia nie takie bezpieczne?

Zabezpieczenia nie takie bezpieczne?
01.12.2009 14:39, aktualizacja: 25.06.2010 13:06

Wiele kobiet boi się antykoncepcji. Strach dotyczy przede wszystkim sposobów hormonalnych, ale zastrzeżenia budzi także prezerwatywa i inne metody zabezpieczeń przed niechcianą ciążą. Na ich temat powstało wiele mitów, a kobiety boją się, że przynajmniej część z nich jest prawdziwa.

Wiele kobiet boi się antykoncepcji. Strach dotyczy przede wszystkim sposobów hormonalnych, ale zastrzeżenia budzi także prezerwatywa i inne metody zabezpieczeń przed niechcianą ciążą. Na ich temat powstało wiele mitów, a kobiety boją się, że przynajmniej część z nich jest prawdziwa.

Pigułki powodują choroby?

Jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne, bardzo dużo pań obawia się, że pigułki negatywnie wpłyną na ich zdrowie. To, oczywiście może być prawda. Każdy organizm reaguje inaczej na różne dawki hormonów. Źle dobrane pigułki mogą powodować m.in. migreny, zawroty głowy czy nawet depresję, a także wiele innych, mniej lub bardziej poważnych, problemów i dolegliwości. Jednak tabletki, które zostały przepisane po badaniach hormonalnych, nie powinny powodować tego typu kłopotów.

Mity bezpłodności...

Młode dziewczyny mają także obawy, że pigułki zupełnie pozbawią je płodności. Antykoncepcja hormonalna polega jednak na czasowym wstrzymaniu możliwości zajścia w ciąży, nie powoduje bezpłodności. Oczywiście, w czasie przyjmowania pigułek należy regularnie wykonywać badania, odwiedzać ginekologa i zgłaszać mu wszystkie wątpliwości oraz każde niepokojące objawy, dzięki czemu uniknie się problemów w przyszłości. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż wiele młodych mam zaszło w ciążę od razu po odstawieniu tabletek i twierdzą, że po hormonach było im o wiele łatwiej, a nie trudniej to zrobić!

Strach przed plastrem

Podobne obawy dotyczą innych sztucznych sposobów zapobiegania niechcianej ciąży, jak zastrzyki, plastry czy spirala z zawartością hormonów. Dziewczyny boją się także, że mogą być one nieskuteczne. Plaster może się odkleić, spirala nie zadziałać, podobnie z zastrzykiem. Jednak badania skuteczności pokazują, że obawy są zupełnie niepotrzebne. "Wpadki" są w większości spowodowane błędem w aplikowaniu np. złym przyklejeniem czy nieregularnym przyjmowaniem.

ZOBACZ TEŻ:

Są dziewczyny, które boją się również antykoncepcji mechanicznej. Niektóre nie chcą stosować prezerwatyw ze względu na strach przed uczuleniem, jednak alergia na lateks nie występuje często, a poza tym, żeby to wiedzieć, trzeba po prostu spróbować. Zrozumiały jest lęk przed stosowaniem pianek czy globulek, ich skuteczność jest dosyć niska, a poza tym, mogą być nieprzyjemne w stosowaniu i skutecznie obniżyć jakość zbliżenia seksualnego.

Dobra gumka?

Nie jest jednak prawdą, że prezerwatywy powodują bezpłodność, czy poważne choroby i powikłania, o czym czasami można przeczytać w niefachowych ulotkach. Kondomy chronią także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, co może być bardzo ważne, szczególnie dla pań często zmieniających partnerów, dlatego nie warto się ich obawiać. Fakt, że ich skuteczność nie jest tak wysoka, jak przy stosowaniu pigułek, jednak i one dobrze chronią przed niechcianą ciążą.

Lepiej się zabezpiecz

Każda kobieta powinna wybrać taką metodę antykoncepcji, która będzie jej odpowiadać. To bardzo ważne, by czuć się dobrze i komfortowo. Jednak lepiej się zabezpieczać niż później przeżywać strach związany z nieplanowaną i niechcianą ciążą. Ideałem jest przecież, gdy dziecko jest chciane, oczekiwane i jak najbardziej zaplanowane, a nie jest owocem wpadki i przypadkowego seksu bez zabezpieczenia.

ZOBACZ TEŻ:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także