Blisko ludziZachowanie wyssane z mlekiem matki

Zachowanie wyssane z mlekiem matki

Zachowanie wyssane z mlekiem matki
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
10.05.2011 21:34, aktualizacja: 09.01.2012 13:01

Dzieci karmione piersią rzadziej niż dzieci karmione mlekiem z butelki mają objawy zaburzeń zachowania - twierdzą naukowcy, których badania ukazały się na łamach "Archives of Disease in Childhood".

Dzieci karmione piersią rzadziej niż dzieci karmione mlekiem z butelki mają objawy zaburzeń zachowania - twierdzą naukowcy, których badania ukazały się na łamach "Archives of Disease in Childhood".
Zespół naukowców z czterech brytyjskich uniwersytetów przyjrzał się danym z ogólnokrajowych badań (Millennium Cohort Study), w których udział wzięło 9,5 tys. matek oraz ich dzieci urodzonych w latach 2000 - 2001.

Po zestawieniu informacji na temat okresu karmienia piersią z wynikami kwestionariuszy dotyczących problemów wychowawczych, które były wypełniane przez rodziców pięć lat później, badacze zaobserwowali, że dzieci karmione piersią przez co najmniej cztery miesiące rzadziej miały problemy z zachowaniem (6 proc.) niż dzieci karmione butelką (16 proc.). Zależność utrzymywała się po uwzględnieniu innych czynników, jak status społeczno-ekonomiczny czy profil psychologiczny rodziców.

Prowadząca badania Maria Quigley z Uniwersytetu Oksfordzkiego wierzy, że mniejsze prawdopodobieństwo problemów wychowawczych należy dopisać do długiej listy korzyści płynących z karmienia piersią, na której znajdują się już m.in. lepsza odporność dziecka i mniejsze ryzyko raka piersi u matki.

- Nie mamy na myśli tylko rozrabiających i krnąbrnych pięciolatków. U dzieci tych może występować także nadmierna nerwowość, lęki czy nieumiejętność nawiązania kontaktu z rówieśnikami i zabawy w grupie - zauważa Quigley.

Jednym z możliwych wyjaśnień tej zależności jest, według naukowców fakt, że mleko matki zawiera duże ilości długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, hormonów i innych składników ważnych dla rozwoju mózgu i całego układu nerwowego. Z psychologicznego punktu widzenia karmienie piersią prowadzi z kolei do wytworzenia silniejszej więzi pomiędzy matką i dzieckiem, a także sprzyja późniejszemu nawiązywaniu relacji międzyludzkich.

(PAP/ma)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także