Zadbaj o buty zimą. Jak ochronić je przed solą i mrozem?

Zadbaj o buty zimą. Jak ochronić je przed solą i mrozem?

Zadbaj o buty zimą
Zadbaj o buty zimą
Źródło zdjęć: © Gettyimages | Михаил Руденко
19.01.2024 13:18, aktualizacja: 19.01.2024 13:29

Zima to niezbyt łaskawa pora roku nie tylko dla marznących stóp, ale również dla butów. Szkodzi im śnieg, mróz i sól, którą posypuje się oblodzone ulice. Radzimy, jak dbać o obuwie, aby służyło nam jak najdłużej.

Gdy nadchodzi zima, musimy radzić sobie nie tylko z chłodem. Mróz i opady śniegu, który z czasem topnieje, zmieniając się w błoto, stanowi prawdziwe wyzwanie dla naszego obuwia. Dodatkowym problemem jest także osadzająca się na butach szkodliwa sól, którą służby miejskie posypują ulice i chodniki. Na szczęście istnieją sposoby, aby dobrze o nie zadbać. Dzięki tym sprytnym trikom zima będzie butom niestraszna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pielęgnować zimowe obuwie? Najlepsze metody

W sklepach znajdziemy specjalne środki przeznaczone do pielęgnacji obuwia, ale przecież nie chodzi o to, aby w czasach kryzysu wydawać pieniądze na zbytki. O buty możemy równie dobrze zadbać domowymi sposobami, musimy tylko wiedzieć jak. Najważniejsza jest odpowiednia impregnacja, dzięki której nie będą przemakać, a nasze stopy pozostaną suche i ciepłe. W kolejnym kroku musimy skupić się na przeciwdziałaniu szkodliwemu wpływowi soli, która pozostawia na obuwiu brzydki osad, a dodatkowo niszczy materiał.

Domowe sposoby na impregnację. Buty zawsze będą suche

Impregnacja nie tylko chroni buty przed przemakaniem, pomaga również utrzymać je w czystości. Aby efekt utrzymał się jak najdłużej, musimy powtarzać te zabiegi często, najlepiej raz w tygodniu. Jeśli chcemy chronić buty przed przemakaniem domowymi, a do tego ekologicznymi sposobami, musimy postawić na oleje, które rozprowadzamy na obuwiu za pomocą gąbki lub miękkiej ściereczki.

Do impregnacji butów skórzanych świetnie nadaje się oliwa z oliwek, olej kokosowy albo mleko (doskonałe do jasnych kolorów). Z kolei zamszowe buty możemy przetrzeć skórką od banana (wewnętrzną stroną). Staną się nieprzemakalne i wypielęgnowane.

Jak usunąć sól z butów? Kilka sprawdzonych rad

Jeśli chcemy dokładnie wyczyścić buty z soli, musimy najpierw usunąć ją mechanicznie – buty z zamszu lub innego miękkiego materiału możemy wyszczotkować szczoteczką z delikatnym włosiem, a skórzane ostrożnie przetrzeć ściereczką, nie dociskając jej. W przypadku, gdy sól pozostawiła plamy, należy przetrzeć je szmatką z odrobiną octu lub soku z cytryny. Bardzo skuteczna jest też pasta z sody oczyszczonej (2-3 łyżeczek wymieszane z wodą), którą należy nałożyć na plamę, odczekać kilka minut, a następnie wytrzeć do czysta.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta