Zagadka rozwiązana. Oto dlaczego koty boją się ogórków
Jednym z najbardziej tajemniczych zachowań kotów, które zdobyło popularność w mediach społecznościowych, jest ich reakcja na obecność ogórków. Dlaczego, widząc zielone warzywo, odskakują jak szalone? Jest na to wytłumaczenie.
26.04.2024 | aktual.: 26.04.2024 19:55
Wielu z nas, przeglądając internetowe filmy z kotami, może z łatwością zauważyć, że panicznie reagują na obecność ogórków. Od skoków z przerażeniem po chwilowe zastygnięcie w miejscu... Zachowanie kotów w obliczu tego warzywa wydaje się być zagadką.
Kot kontra ogórek
Wielu z nas widziało filmy, na których koty reagują na ogórki skokami z przerażeniem, gwałtownymi odskokami lub szybką ucieczką. Okazuje się, że ich zachowanie jest związane z instynktem przetrwania. Udowadnia to badanie przeprowadzone wśród niemowlaków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak tłumaczy cytowana przez Onet Agnieszka Defus, autorka książki "Dlaczego koty boją się ogórków? Czyli czego nie widać gołym okiem, a widzą to naukowcy", u podstaw tego zachowania leży dokładnie to samo, co w każdej ludzkiej opowieści o smoku.
"Aby w pełni te historie pojąć, warto przytoczyć pewne bardzo obrazowe badanie, które w zasadzie definitywnie rozstrzygnęło wszelkie smocze kwestie. Brały w nim udział sześciomiesięczne niemowlęta, którym naukowcy pokazywali szereg obrazków, wśród których znalazły się także przedstawienia węży".
Węże sprawiały, że źrenice dzieci natychmiast się rozszerzały. Miało to związek z ich instynktowną reakcją "walcz lub uciekaj". Półroczne maleństwa nie wiedziały, że to groźne gady. Ich ciała reagowały jednak instynktownie.
Zobacz też: Budzi cię z samego rana? Ma ważną wiadomość
"Strach przed wężami jest pierwotnym mechanizmem. Tak bardzo instynktownym, że odczuwamy go nawet wtedy, gdy uprzednio nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z syczącym gadem" - tłumaczy Agnieszka Defus.
Podobnie jest w przypadku kotów i ogórków, których wygląd uruchamia automatyczne reakcje. "Kształt i forma ogórka na pierwszy rzut oka bardzo często kojarzy się z wężem" - tłumaczy autorka książki.
Źródła: Onet, Agnieszka Defus "Dlaczego koty boją się ogórków? Czyli czego nie widać gołym okiem, a widzą to naukowcy wyd. MANDO.
Czytaj także: Kiedy kot zaczyna się starzeć? Trzy objawy
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl