Zagnieżdżają się w domach. Pranie nie wystarczy

Zagnieżdżają się w domach. Pranie nie wystarczy

Jak pozbyć się pcheł z domu?
Jak pozbyć się pcheł z domu?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
26.10.2023 15:02, aktualizacja: 26.10.2023 15:45

Jeśli jesteś posiadaczem czworonoga, musisz wiedzieć, że twój pupil może przynieść do domu pchły. Pasożyty mogą przeprowadzić inwazję na domownikach, a usunięcie insektów jest dość trudne. Nie jest jednak niemożliwe. Jak więc pozbyć się pcheł z domu?

Pchła jest niewielkim owadem, może osiągać od 2 do 3 milimetrów. Ma charakterystyczną brązowo-czerwoną barwę ciała oraz aparat gębowy kłująco-ssący, którym pije krew swoich żywicieli. Na swój cel najczęściej wybiera ludzi, psy, koty, mszy czy szczury.

Zaskakującą informacją jest fakt, że w ciągu doby pchła potrafi wypić dwadzieścia razy więcej krwi, niż wynosi jej masa ciała. Warto również zaznaczyć, że istnieje ponad 2 tys. różnych gatunków pcheł, ale te, które najczęściej spotykamy w naszym otoczeniu, to pchła ludzka, psia i kocia. Warto wiedzieć, co robić, aby pozbyć się pasożytów z domu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się pcheł z domu?

Jeśli widzisz, że twój pies lub kot nadmiernie drapie tylną część ciała, brzuch lub łapy, a także często gryzie swoje ciało, może to oznaczać, że został on zaatakowany przez pasożyty. Należy niezwłocznie sprawdzić sierść zwierzęcia, a także jego legowisko, gdzie mogą znajdować się jaja i larwy pcheł. Sprawdź też wszystkie miejsca, w których ostatnio przebywał pupil. 

Zwierzę warto umieścić w wannie lub dużej misce z wodą. Aby nie utonąć, pchły będą uciekać w kierunku ogona. Wtedy należy pozbyć się insektów. Skonsultuj się również z weterynarzem, który sprawdzi stan zwierzęcia i przepisze odpowiednie preparaty przeciwpchelne np. leki, krople na kark lub obrożę.

Odkurz dokładnie cały dom, zwłaszcza miejsca, gdzie przebywają zwierzęta. Pchły i ich larwy mogą znajdować się w dywanach, materacach, tapicerce i wszelkich zakamarkach. Po odkurzeniu umyj podłogi, wypierz wszystkie tkaniny, które miały kontakt z czworonogiem. Warto sięgnąć po specjalne preparaty przeciwpchelne, które znajdziesz w sklepach zoologicznych i aptekach. Wybieraj produkty przeznaczone do walki z pasożytami w domu.

Możesz również rozważyć użycie pułapek na pchły, które pomogą złapać dorosłe osobniki. Pułapki na pchły z klejem lub lampy owadobójcze mogą być skutecznym sposobem na kontrolę populacji pcheł w domu. Walka z pchłami jest czasochłonnym procesem, podczas którego należy sprawdzać stan czworonoga, a także regularnie i dokładnie sprzątać dom.

Pchły mogą przenosić niebezpieczne choroby

Pchły są w stanie ugryźć człowieka. Zazwyczaj po ich ukąszeniu pojawiają się małe, czerwone punkty, które przypominają ukąszenia komarów. Chociaż nie powodują one opuchlizny, to mogą wywoływać dokuczliwe swędzenie. Osoby z wrażliwą skórą lub cierpiące na alergie mogą skarżyć się na uczucie świądu, które utrzymuje się nawet do pięciu dni.

Ponadto pchły są znane jako nosiciele różnych groźnych chorób, takich jak bakteryjna choroba kociego pazura czy psiego tasiemca. Dlatego ważne jest, aby szybko i skutecznie pozbyć się pcheł z domu.

Innymi niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi przenoszonymi przez pchły są dur brzuszny, tyfus czy dżuma. Historia zna przypadek kiedy to właśnie te pasożyty były główną przyczyną rozprzestrzeniania się pałeczek dżumy podczas tzw. "czarnej śmierci", czyli epidemii panującej w XIV wieku w Europie i Azji. Epidemia spowodowała masową śmierć ludności, a populacja Europy została znacznie zmniejszona.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl