Azorella trójwidlasta to roślina z rodziny selerowatych, która w Polsce nie jest jeszcze zbyt popularna. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej, gdzie można ją spotkać na nadmorskich wydmach, brzegach lasów czy górskich stokach. W polskich warunkach może być uprawiana jako ozdobna roślina okrywowa, pod warunkiem zapewnienia jej odpowiednich warunków do wzrostu.
Alternatywa dla zwykłego trawnika
Ta zimozielona bylina tworzy zwarte, sztywne poduszki o wysokości 5-10 cm. Jej pędy płożą się po ziemi, tworząc z czasem niezwykle efektowny, zielony dywan. Błyszczące, trójklapowe liście z kolei układają się w charakterystyczne rozety. Azorella kwitnie w czerwcu i lipcu, wypuszczając żółto-zielone kwiaty, które jednak nie są zbyt widoczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prawidłowe podlewanie trawnika. Oto najczęściej popełniane błędy
Uprawa azorelli może być wyzwaniem ze względu na jej niską odporność na mróz. Srogie polskie zimy mogą jej zaszkodzić, jednak wraz z ociepleniem klimatu, te problemy mogą się zmniejszać. Roślina najlepiej rośnie na luźnej, próchnicznej glebie, a uniwersalną ziemię ogrodniczą warto wymieszać z piaskiem dla lepszego drenażu.
Roślina preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione, ale za to osłonięte od wiatru. Dobrze znosi suszę, ale nie toleruje nadmiaru wody, dlatego podlewanie powinno być minimalne. Dodatkowe nawożenie nie jest konieczne, ponieważ przenawożone rośliny stają się słabe. Na zimę zaleca się okrycie rośliny gałązkami drzew iglastych lub agrowłókniną.
Azorella trójwidlasta w ogrodzie
Azorella trójwidlasta to wyjątkowa roślina darniowa, idealna do wypełniania pustych przestrzeni, oznaczania granic między rabatami czy ukrywania niechcianych elementów ogrodu, takich jak korzenie czy stare murki. Świetnie sprawdzi się na skalniakach i w kreatywnych aranżacjach.
Warto podkreślić, że roślina ta nie jest inwazyjna, przez co nie zdominuje przestrzeni, ani nie zagrozi innym uprawom.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.