Zaskakujące korzyści z seksu. Nowe ustalenia naukowców

Zaskakujące korzyści z seksu. Nowe ustalenia naukowców

Seks wpływa pozytywnie na jakość snu
Seks wpływa pozytywnie na jakość snu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
01.04.2023 16:16, aktualizacja: 01.04.2023 17:06

Badacze przekonują, że seks i orgazm przynosi wiele korzyści zdrowotnych naszemu organizmowi. Okazuje się, że jednym z większych plusów jest poprawa jakości snu. Kluczowe przy tym jest tylko jedno.

Seks dostarcza nam wiele przyjemności i pogłębia bliskość między partnerami. Oprócz tego ma wiele zalet stricte zdrowotnych - jest dobry na serce, zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu i zwiększa odporność organizmu. Działa też na obniżenie stresu - poziom endorfin i oksytocyny. To jednak nie wszystko.

Po seksie sen jest lepszy. Zrobiono badania

Jak czytamy w "The Sun", niedawno przeprowadzono badania, z których wynika, że orgazm poprawia jakość naszego snu. Autorką badania jest Carlotta Oesterling, doktorantka z Uniwersytetu w Groningen w Holandii. Poprosiła ona 159 osób o wypełnienie kwestionariuszy i dwutygodniowych pamiętników na temat ich życia miłosnego oraz nawyków związanych ze snem.

Wyniki pokazały, że jeśli przed snem para uprawiała seks, średni czas potrzebny do zaśnięcia spadł z 21 minut do 16 minut. Co więcej, stosunek przed snem podnosił jakość snu o około 50 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mężczyźni zasypiają szybciej? Powód może zaskoczyć

Dlaczego seks tak dobrze wpływa na nasz sen? Jak wyjaśnia Carlotta Oesterling, przyczyną są hormony. "Orgazm uwalnia oksytocynę i prolaktynę — hormony, które wpływają na sen" - czytamy w "The Sun". Powodem jest również zmęczenie wysiłkiem fizycznym związanym ze stosunkiem. Serwis cytuje także słowa doktorantki z "Journal of Sleep Research". "Wykazano, że psychologiczne skutki zadowolenia ze związku, kochania i poczucia bycia kochanym, a także poczucia bezpieczeństwa również wpływają na sen" - napisała badaczka.

Naukowcy odkryli też, że ponieważ kobiety rzadziej dochodzą do orgazmu, prowadzi to do "powszechnego poglądu, że mężczyźni zasypiają szybciej". Okazuje się też, że związek orgazmu ze snem lepszej jakości dotyczy tylko seksu partnerskiego – w przypadku masturbacji nie odnotowano takiej korelacji.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta