Zaskakujący sposób na ślimaki. Rozrzuć w ogrodzie, a nawet nie podejdą

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?
Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

02.05.2024 10:07, aktual.: 02.05.2024 10:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ślimaki w ogrodzie to problem wielu miłośników zieleni, a ich pojawienie się może przysporzyć sporo problemów. Jest jednak pewien sposób, który sprawdzi się w ich przepędzeniu. To dość nietypowy sposób, ponieważ wielu stosuje go w walce z… kretami.

Nagie ślimaki to poważny problem dla ogrodników. Łatwo je odróżnić od innych ślimaków ze względu na brak skorupy. Te ślimaki potrafią szybko zniszczyć uprawy, a szczególnie upodobały sobie rośliny kapustne, takie jak kapusta i sałata. Dlatego ważne jest, aby podjąć natychmiastowe działania, gdy tylko zauważy się je w ogrodzie.

Ślimaki, zwłaszcza pomrowy, czyli te bez skorupy, potrafią zniszczyć znaczną część plonów w ogrodzie. Nic więc dziwnego, że ogrodnicy za wszelką cenę szukają sposobów, jak poradzić sobie z tymi żarłocznymi mięczakami. W sklepach ogrodniczych i budowlanych możemy znaleźć sporo specjalistycznych środków przeciw ślimakom, jednak wiele z nich ma chemiczny skład, który może zaszkodzić nie tylko szkodnikom, ale również roślinom. Dlatego też lepiej postawić na mniej inwazyjne metody. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Nietypowym, ale skutecznym sposobem na pozbycie się ślimaków z ogrodu jest wykorzystanie sierści psa lub kota. Podczas wiosennego wyczesywania zwierzaka zbierz sporą ilość jego sierści i rozłóż ją wokół upraw. Ślimaki, napotykając na taką "barierę", będą miały trudności w przedostaniu się do roślin. Sierść psa działa jak pułapka, utrudniając ślimakom dotarcie do pożądanego pokarmu. Zanim uda im się pokonać tę przeszkodę, łatwo je zauważyć i usunąć z ogrodu.

Pamiętaj, że warstwa sierści powinna być dość gruba. Ma to kluczowe znaczenie dla skuteczności tej metody. Zgromadzenie jej odpowiedniej ilości może zająć trochę czasu. Warto więc przygotować specjalny worek, np. jutowy, gdzie będzie można zbierać wcześniej wyczesaną sierść pupila. Co ciekawe, sierść kota lub psa często stosuje się na wypędzenie kretów lub nornic.

Owocowy sposób na ślimaki

Innym ciekawym sposobem na pozbycie się ślimaków w ogrodzie jest użycie grejpfruta. Szkodniki uwielbiają zapach i smak tego owocu, dlatego warto umieścić połówkę cytrusa w miejscu, gdzie zauważysz aktywność ślimaków. Kiedy zbiorą się na grejpfrucie, wystarczy wynieść je ze swojego terenu.

Materiałem, który odstrasza szkodniki, jest miedź, dlatego jeśli chcesz pozbyć się nieprzyjemnego kontaktu ze ślimakami, warto zaopatrzyć się w miedziane pręty i wbić je w kilka miejsc przy grządkach. Zastosowanie tego materiału jest bezpieczną i humanitarną formą ochrony przed nieproszonymi gośćmi.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (46)