Wychodzą na żer w nocy. Ta pułapka przyciąga je jak magnes

Wychodzą na żer w nocy. Ta pułapka przyciąga je jak magnes

Genialny patent na ślimaki. Trik, który nie zawodzi
Genialny patent na ślimaki. Trik, który nie zawodzi
Źródło zdjęć: © Getty Images | FREDRIK FINDAHL
23.04.2024 09:18, aktualizacja: 23.04.2024 10:20

Pułapka na ślimaki to prosty, bezinwazyjny, bezpieczny dla środowiska i zwierząt sposób na pozbycie się z ogrodu tych stworzeń. Dzięki temu każdy ogrodnik może cieszyć się piękną i zdrową zielenią.

Ślimaki, choć wyglądają na niewinne stworzenia, potrafią stać się prawdziwym utrapieniem dla każdego ogrodnika. Ich apetyt na rośliny może zniszczyć tygodniami ciężkiej pracy i wysiłku w pielęgnowaniu ogrodu.

Warto sięgnąć po skuteczne i naturalne metody radzenia sobie z tymi małymi intruzami. Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów jest pułapka na ślimaki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ślimaki w ogrodzie

Ślimaki są roślinożerne i lubią żerować na wielu gatunkach roślin, zwłaszcza tych o delikatnych liściach i pędach. Mogą zniszczyć młode siewki, przegryzać łodygi roślin, a nawet pozostawić tylko puste łodygi po swoim przejściu.

Szybko się rozmnażają. Jeden osobnik może złożyć wiele jaj, co sprzyja szybkiemu wzrostowi populacji w ogrodzie. Wiele gatunków ślimaków jest aktywnych głównie w nocy, co sprawia, że mogą działać niezauważenie przez większość dnia, a ich szkody zostają odkryte dopiero po zmroku.

Pułapka na ślimaka

Nie trzeba być majsterkowiczem, aby zbudować pułapkę na ślimaki. Należy przygotować kilka desek i złączyć ze sobą w taki sposób, by powstała pewnego rodzaju tablica o wymiarach mniej więcej 90x90 cm.

Pułapkę należy umieścić na zwilżonej ziemi i podeprzeć w taki sposób, by utrzymywała się około 2-3 cm ponad podłożem. Jako podpórki możemy użyć np. kamieni lub listewki.

Warto pamiętać o skoszeniu wysokich traw i posprzątaniu zalegającego na działce gruzu, co uczyni naszą pułapkę z desek bardziej atrakcyjną dla szukających schronienia ślimaków.

Pułapka stanie się ich kryjówką. Po kilku dniach można spodziewać się, że pod deskami będzie pełno ślimaków. Wtedy wystarczy je wyłapać i wynieść jak najdalej poza ogród.

Odstrasz ślimaki naturalnymi sposobami

W jaki sposób można jeszcze ustrzec się przed ślimakami? Jednym z bardziej skutecznych sposobów na ochronę roślin przed szkodliwym wpływem ślimaków jest tworzenie naturalnych barier, które utrudnią im poruszanie się i żerowanie.

Rozsypywanie wokół roślin popiołu drzewnego, piasku lub skorupek z jajek może znacznie utrudnić ślimakom dostęp do roślin. Ich delikatne ciała nie lubią przeszkód takich jak te materiały, co może skutecznie odstraszyć je od żerowania.

Innym skutecznym sposobem jest stworzenie barier ze zmielonych ziaren kawy, cynamonu, kory dębu lub pestek cytrusów. Ślimaki nie lubią intensywnych zapachów tych substancji, dlatego unikają obszarów, na których zostały rozrzucone.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP

Źródła: deccoria.pl, odstraszanie.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta