Zbawienna dla zdrowia joga. Po urazach, dla seniorów, dla powrotu do formy
Akcesoria do jogi? Po co? To prawda, tradycyjnie jogę można było uprawiać bez dodatkowych przedmiotów. Wystarczył czas, miejsce i odrobina wiedzy o tym, co robić. Z czasem, jak każda inna dziedzina aktywności fizycznej, powstało dla ułatwienia i pogłębienia trudności ćwiczeń wiele akcesoriów. Wśród nich nieocenione maty, przydatne kostki i wyjątkowo wygodne ubrania.
21.08.2020 | aktual.: 21.08.2020 12:37
Po urazie i dla dojrzałych kobiet
Dla osób, które zaczynają praktykę po różnego rodzaju urazach bądź z jakimiś ograniczeniami fizycznymi, akcesoria mogą okazać się przydatne, a nawet niezbędne. Pomagają, asekurują i ułatwiają skupienie na oddechu, który jest ważnym elementem każdego ćwiczenia. Z czasem ułatwiają też poznanie trudniejszych ćwiczeń, pogłębianie ich trudności i dalszy rozwój.
Niektóre pozycje jogi są proste, inne tylko się takie wydają. Początkowy entuzjazm może osłabnąć, jeśli okaże się, jak trudno może być utrzymanie równowagi i płynności w niektórych pozach jogi. Nogi się rozjeżdżają, tułów chwieje, a całe ciało, zamiast emanować spokojem, relaksować się i odczuwać przyjemność, wygląda niemal… zabawnie. Wszystko można wypracować, ale, aby uniknąć przeciążenia stawów bądź kręgosłupa, przyda się to i owo - w tym na początek maty do jogi i kostki. Pamiętaj o tym, że organizm sam wyśle ci sygnał, jeśli zbyt ambitnie podejdziesz do wymagającej pozy i zanim wzmocnisz mięśnie, poczujesz napięcie albo ból. Jeśli ciało będzie miało stabilną podporę, jest szansa, że unikniesz przeciążenia.
Dla wprawy i równowagi
Dla ułatwienia na początkowym etapie akcesoria także są bardzo przydatne. Zanim wybierzesz swój rodzaj jogi, poznasz pozycje i nauczysz się je poprawnie wykonywać, minie nieco czasu. Kostki, koła, odpowiedni strój i bezcenna mata pomagająca wykonywać ćwiczenia wymagające utrzymania równowagi to wybrane gadżety. Poszczególne asany (pozycje jogi) mogą być trudniejsze dla osób z różnego rodzaju usztywnianiami w ciele: po długotrwałym bezruchu, urazie albo wynikającymi ze schorzeń, albo zaawansowanego wieku. Spokojne przejścia i stopniowe zwiększanie poziomu trudności będą łatwiejsze z pomocą doświadczonego instruktora (także online) i odpowiednich pomocy.
Zobacz także
Dla spokoju
Możliwość skupienia się na ćwiczeniach łączących element fizyczności z duchowością należało do pewnego momentu jedynie znaleźć czas i ustronne miejsce. Nietrudno zauważyć, że 45 minut dziennie w zabieganym świecie to dla wielu niedoścignione marzenie, dlatego, jeśli już udało ci się wygospodarować z napiętego grafika te trzy bezcenne kwadranse – nie martw się o nic i skup na przyjemności ćwiczeń, oddechu, relaksu i świadomości ciała. Akcesoria tylko to ułatwią, tak abyś mogła maksymalnie wykorzystać cały trening.
Zobacz także