Trwa ładowanie...

Zbawienna dla zdrowia joga. Po urazach, dla seniorów, dla powrotu do formy

Akcesoria do jogi? Po co? To prawda, tradycyjnie jogę można było uprawiać bez dodatkowych przedmiotów. Wystarczył czas, miejsce i odrobina wiedzy o tym, co robić. Z czasem, jak każda inna dziedzina aktywności fizycznej, powstało dla ułatwienia i pogłębienia trudności ćwiczeń wiele akcesoriów. Wśród nich nieocenione maty, przydatne kostki i wyjątkowo wygodne ubrania.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Zbawienna dla zdrowia joga. Po urazach, dla seniorów, dla powrotu do formyŹródło: Adobe Stock
d2a4y5e
d2a4y5e

Po urazie i dla dojrzałych kobiet

Dla osób, które zaczynają praktykę po różnego rodzaju urazach bądź z jakimiś ograniczeniami fizycznymi, akcesoria mogą okazać się przydatne, a nawet niezbędne. Pomagają, asekurują i ułatwiają skupienie na oddechu, który jest ważnym elementem każdego ćwiczenia. Z czasem ułatwiają też poznanie trudniejszych ćwiczeń, pogłębianie ich trudności i dalszy rozwój.

Niektóre pozycje jogi są proste, inne tylko się takie wydają. Początkowy entuzjazm może osłabnąć, jeśli okaże się, jak trudno może być utrzymanie równowagi i płynności w niektórych pozach jogi. Nogi się rozjeżdżają, tułów chwieje, a całe ciało, zamiast emanować spokojem, relaksować się i odczuwać przyjemność, wygląda niemal… zabawnie. Wszystko można wypracować, ale, aby uniknąć przeciążenia stawów bądź kręgosłupa, przyda się to i owo - w tym na początek maty do jogi i kostki. Pamiętaj o tym, że organizm sam wyśle ci sygnał, jeśli zbyt ambitnie podejdziesz do wymagającej pozy i zanim wzmocnisz mięśnie, poczujesz napięcie albo ból. Jeśli ciało będzie miało stabilną podporę, jest szansa, że unikniesz przeciążenia.

Dla wprawy i równowagi

Dla ułatwienia na początkowym etapie akcesoria także są bardzo przydatne. Zanim wybierzesz swój rodzaj jogi, poznasz pozycje i nauczysz się je poprawnie wykonywać, minie nieco czasu. Kostki, koła, odpowiedni strój i bezcenna mata pomagająca wykonywać ćwiczenia wymagające utrzymania równowagi to wybrane gadżety. Poszczególne asany (pozycje jogi) mogą być trudniejsze dla osób z różnego rodzaju usztywnianiami w ciele: po długotrwałym bezruchu, urazie albo wynikającymi ze schorzeń, albo zaawansowanego wieku. Spokojne przejścia i stopniowe zwiększanie poziomu trudności będą łatwiejsze z pomocą doświadczonego instruktora (także online) i odpowiednich pomocy.

Dla spokoju

Możliwość skupienia się na ćwiczeniach łączących element fizyczności z duchowością należało do pewnego momentu jedynie znaleźć czas i ustronne miejsce. Nietrudno zauważyć, że 45 minut dziennie w zabieganym świecie to dla wielu niedoścignione marzenie, dlatego, jeśli już udało ci się wygospodarować z napiętego grafika te trzy bezcenne kwadranse – nie martw się o nic i skup na przyjemności ćwiczeń, oddechu, relaksu i świadomości ciała. Akcesoria tylko to ułatwią, tak abyś mogła maksymalnie wykorzystać cały trening.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2a4y5e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a4y5e