Trwa ładowanie...

Joga w domu - zasady i pozycje dla początkujących

Wykonywanie jogi w domu to świetny sposób na zniwelowanie stresu, odprężenie się i relaks. Joga jest także pomocna przy zwalczaniu bólów głowy czy pleców. Jak przygotować się do trenowania jogi w domu? Poznaj podstawowe zasady, pozycje i ćwiczenia w jodze.

Joga w domu - zasady i pozycje dla początkującychŹródło: iStock.com, fot: julief514
d27mys0
d27mys0

Joga w domu - jak się przygotować?

Ćwiczenie jogi w domu należy zawsze zacząć od przygotowania przestrzeni. Zanim zacznie się wykonywać podstawowe pozycje czy ćwiczenia, należy wygospodarować kawałek wolnego miejsca. Jeżeli zamierzasz wykonywać Powitanie Słońca, najlepszym miejscem będzie to zlokalizowane obok okna wychodzącego na stronę wschodnią.

Jogę najlepiej ćwiczy się w miejscach przestronnych, niezagraconych i dobrze przewietrzonych. Dlatego pomieszczenie, w którym zamierzasz ćwiczyć jogę przewietrz przynajmniej godzinę wcześniej. Kolejną kwestią jest mata do jogi. Na początku nie trzeba kupować profesjonalnej maty, ale zdecydowanie bardziej komfortowo ćwiczy się na antypoślizgowej powierzchni. Na początku może wystarczyć zwykła mata, jeśli jednak planujesz częściej uprawiać jogę w domu, zdecyduj się na specjalną matę.

Przed rozpoczęciem pierwszych ćwiczeń zaplanuj sobie również wygodny i niekrępujący ruchów strój. Najlepszym strojem do jogi dla początkujących są legginsy za kolano i luźny t-shirt. Jogę trenuje się bez obuwia, na boso lub w skarpetkach.

d27mys0

Joga w domu - zasady jogi dla początkujących

Kiedy już przygotujesz przestrzeń i samą siebie do trenowania jogi, zapoznaj się z zasadami, do których warto się stosować, by wyciągnąć jak najwięcej korzyści z uprawiania jogi w domu. Po pierwsze, treningów jogi nie powinno się wykonywać tuż po jedzeniu. Najlepiej odczekać 2 godziny po posiłku lub trenować jogę rano po przebudzeniu. Podczas wykonywania jogi istotną rolę odgrywa oddychanie, należy oddychać miarowo i wykonywać wdechy i wydechy nosem.

Jogi nie powinno się ćwiczyć na łóżku lub materacu. Jeżeli nie chcesz ćwiczyć na gołej podłodze, możesz ćwiczyć na złożonym na pół kocu. Treningi jogi wykonuje się w ciszy, dlatego postaraj się o to, by w tle nie działał telewizor, komputer czy radio.

Pozycje w jodze należy utrzymywać przynajmniej przez minutę, dlatego zaczynając treningi upewnij się, że dobrze wiesz, jak ma wyglądać konkretny układ. Jeżeli jednak w czasie wykonywania danej figury, zaczniesz odczuwać ból, natychmiast przerwij wykonywanie ćwiczenia.

Joga w domu - podstawowe pozycje

Praktykowanie jogi w domu zaleca się zaczynać od wykonywania podstawowych pozycji asan. Wśród nich wymienia się:

  • pozycję do góry, czyli tadasana;
  • pozycję nieboszczyka, czyli savasana;
  • pozycję kota;
  • pozycję z głową w dół, czyli adha mukha;
  • pozycję siadu skrzyżnego ze skrętami, czyli svatikasana;
  • pozycję pół-mostka, czyli chatushpadasana;
  • pozycję wielbłąda, czyli ustrasana.

Wymienione wyżej pozycje należą do jednych z prostszych i bezpieczniejszych ćwiczeń, które nie grożą kontuzjami czy urazami. Ich prosta technika wykonania nie wpływa na obniżenie korzyści z trenowania jogi w domu. Powyższe pozycje pomagają rozciągać i rozluźniać wszystkie partie mięśni. Taki trening pozwoli na odprężenie, pozbycie się napięcia, złych emocji oraz zniwelowanie stresu.

d27mys0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27mys0