Trwa ładowanie...

Zdrowa dieta malucha zapewnia wyższe IQ?

Dzieci, które w pierwszych latach życia spożywają zdrowe, domowe posiłki mogą mieć nieco wyższy iloraz inteligencji niż te, które karmione są produktami przetworzonymi - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z australijskiego University of Adelaide.

Zdrowa dieta malucha zapewnia wyższe IQ?Źródło: Thinkstockphotos
d1px4p1
d1px4p1

Dzieci, które w pierwszych latach życia spożywają zdrowe, domowe posiłki mogą mieć nieco wyższy iloraz inteligencji niż te, które karmione są produktami przetworzonymi - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z australijskiego University of Adelaide. "W pokarmie dostarczamy dziecku składników odżywczych niezbędnych dla rozwoju mózgu podczas dwóch pierwszych lat życia. Naszym celem było sprawdzenie, w jaki sposób dieta może wpłynąć na późniejszy iloraz inteligencji" - mówi prowadząca badania dr Lisa Smithers.

Badaczka analizowała dietę ponad 7 tys. dzieci w szóstym, piętnastym i dwudziestym czwartym miesiącu życia, a następnie porównywała ich IQ, gdy ukończyły osiem lat.

Dzieci, które w szóstym miesiącu życia były karmione piersią, a później regularnie otrzymywały posiłki bogate w warzywa, w tym strączkowe, owoce i sery miały w wieku ośmiu lat iloraz inteligencji o około 2 punkty wyższy w porównaniu z dziećmi regularnie jedzącymi ciastka, czekoladę, cukierki, chipsy i pijące słodzone napoje.

Rezultaty badań opublikowane zostały w "European Journal of Epidemiology".

(PAP/ma)

d1px4p1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1px4p1