Zielono mi!
Zieleniny nigdy za dużo. Najlepsze są świeże warzywa jedzone na surowo. Ale gotowane, duszone na łyżce oliwy z oliwek, mrożone, przetworzone na sok - niewiele tracą ze swoich niezwykłych właściwości.
Zieleniny nigdy za dużo. Dietetycy oszaleli na punkcie warzyw i owoców. Najlepsze są świeże i jedzone na surowo. Ale gotowane, duszone na łyżce oliwy z oliwek, mrożone, przetworzone na sok - niewiele tracą ze swoich niezwykłych właściwości. Zawierają witaminy, żelazo, miedź, cynk, potas. Biochemicy odkrywają w pospolitej kapuście, czosnku czy pomidorach, niezwykłe cząstki, które strzegą nasz organizm przed chorobami.
Pół kilograma dziennie
Dietetycy uważają, że każdy z nas powinien zjadać co najmniej pół kilograma owoców i warzyw, nie wliczając w to ziemniaków. Zdaniem naukowców, dieta bogata w jarzyny i owoce może ograniczyć ryzyko chorób serca o 20% - 30%. Dieta zbliżona do wegetariańskiej chroni przed wieloma postaciami raka.
Najkorzystniejsze dla organizmu jest zjadanie pięciu porcji owoców i warzyw dziennie. Do każdego posiłku powinniśmy zjadać pomidor, marchewkę, sałatę, jabłko, pomarańczę - słowem przynajmniej jedno warzywo lub jeden owoc. Najzdrowsze są warzywa i owoce jedzone w sezonie ich dojrzewania.
Zamiast pastylek
Lecznicze zastosowanie pokarmów ceniono od czasów biblijnych, dopóki w drugiej połowie XIX wieku nie nastąpił szybki rozwój przemysłu farmaceutycznego. Teraz znów wracamy do natury. Co czwarty wytwarzany na świecie lek produkuje się na bazie substancji roślinnych. Wiadomo już z całą pewnością, że rośliny spożywane codziennie są aktywne farmakologicznie.
ZIELONE PRZEPISY:
Inne przepisy... Zielone zdrowie
Jedzone w całości, w swej naturalnej postaci, mają przewagę nad wszystkimi ekstraktami i pastylkami. Nigdy nie działa w nich tylko jeden czynnik. To właśnie wymyślony przez naturę bardzo skomplikowany koktajl ma dobroczynne działanie. Każda marchewka, kapusta, burak, czosnek jest wielkim magazynem zawierającym po kilka tysięcy różnych składników odżywczych.
Bezpieczne warzywa
Większość warzyw i owoców zmniejsza produkcję cholesterolu w wątrobie i uwalnia krew od jego nadmiaru. Włókna zawarte w warzywach nie podlegają strawieniu przez kwas żołądkowy i przechodzą do jelita grubego. Zapewniają właściwą pracę jelit, działają jak wycior, wymiatający strawiony pokarm wraz z zawartymi w nim toksycznymi i rakotwórczymi substancjami.