Zła wiadomość dla państwa Macron. Im większa różnica wieku, tym trudniej o satysfakcję w związku
Nie musi być to regułą w każdym związku, ale prowadzone przez 13 lat badanie udowodniło, że im większa różnica wieku pomiędzy małżonkami, tym trudniej o satysfakcję w związku. Naukowcy dowiedli, że najbardziej harmonijne życie małżeńskie mają rówieśnicy.
Naukowcy z University of Colorado Boulder przez 13 lat przyglądali się tysiącom małżeństw, dzięki czemu zdołali ustalić kilka prawidłowości dotyczących ich funkcjonowania. Odkryli, że te, w których wiek małżonków był zbliżony, lepiej radziły sobie z podejmowaniem ważnych, życiowych decyzji – na przykład były bardziej zgodne co do tego, kiedy mieć dzieci i na co przeznaczyć oszczędności.
Naukowcy ustalili również, że te pary lepiej radziły sobie z nagłymi przeciwnościami losu, jak chociażby kryzys ekonomiczny.
Jednak to samo badanie wykazało, że najszczęśliwsi są mężczyźni, których partnerki są młodsze. Z drugiej strony panowie związani ze starszymi kobietami stanowili grupę najmniej zadowolonych ze swojego małżeństwa w dłuższej perspektywie czasu.
- To nie są zaskakujące wyniki – komentuje współautorka badania, dr Terra McKinnish. – Jeśli różnica wieku jest zbyt duża, istnieje ryzyko, że będziecie chcieli od życia innych rzeczy – dodaje ekspert w dziedzinie randkowania, James Preece w rozmowie z "Independent". – Na przykład jedna osoba może chcieć podróżować, ale druga już to robiła. Poziom dojrzałości partnerów może się bardzo różnić, w takich związkach mogą pojawiać się kłótnie na temat pieniędzy albo wynikające z zazdrości – wyjaśnia.
To, co zaskoczyło badaczy, to odkrycie, że kobiety związane ze starszymi mężczyznami były znacznie mniej usatysfakcjonowane niż te, których mężowie byli od nich młodsi. A zatem, jak zauważyli naukowcy, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, preferują młodszych od siebie współmałżonków. Niezależnie od tego odkrycia, w dłuższej perspektywie czasu najbardziej udane związki okazały się być pomiędzy osobami w tym samym wieku.