Żona wiedziała, że był gejem. Głos zabrała po jego śmierci
Krzysztof Kolberger odszedł 14 lat temu, 7 stycznia 2011 roku. Był znanym i lubianym aktorem teatralnym i telewizyjnym o charakterystycznym głosie. Jego życie osobiste, w tym orientacja seksualna, stało się po jego śmierci tematem medialnych dyskusji.
Krzysztof Kolberger był przez lata związany z Anną Romantowską. Tworzył z nią zgrany duet zarówno na scenie, jak i w życiu prywatnym. Ich relacja rozpoczęła się już w szkole teatralnej. W latach 70. zdecydowali się na ślub. Wspólnie doczekali się córki, Julii, która częściowo poszła w ich ślady i została reżyserką. Chociaż w latach 80. małżeństwo artystów zakończyło się rozwodem, pozostali bliskimi przyjaciółmi.
Kolberger, zmagający się z chorobą nowotworową, odszedł 7 stycznia 2011 roku. Jego życie, zarówno artystyczne jak i osobiste, stało się inspiracją dla wielu. Żył w czasach, w których mówienie o orientacji homoseksualnej mogłoby negatywnie wpłynąć na jego karierę. Aktor ukrywał to przed mediami, ale był w pełni akceptowany przez najbliższych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Andrzej Piaseczny: "Bóg nie wyklucza nikogo. Rzadko, ale chodzę do kościoła"
Sensacja po ujawnieniu prawdy
Mimo że Anna Romantowska znała prawdę, nigdy nie ujawniła jej publicznie. Jednak po 10 latach od śmierci Kolbergera, Jarosław Jakimowicz przekazał informację o homoseksualizmie artysty na antenie TVP Info.
Wywołało to spore zamieszanie, zmuszając do reakcji bliskich aktora. Julia Kolberger, córka aktora, podkreśliła, że orientacja ojca nie miała znaczenia dla więzi rodzinnych. W rozmowie z "Repliką" zdobyła się na szczerość.
- Jeśli się jest dzieckiem kochającego rodzica, to naprawdę orientacja rodzica jest bez znaczenia. I w drugą stronę. Jeśli się kocha swoje dziecko, to orientacja dziecka też nie ma znaczenia. Jest ok być dzieckiem geja, dzieckiem lesbijki czy osoby transpłciowej. Ok jest też być rodzicem geja, lesbijki i całego spektrum osób LGBT+, wszelkich seksualności i tożsamości płciowych. Przestańmy mieć z tym problem - powiedziała.
Reakcja Anny Romantowskiej była równie stanowcza. - Po bredniach o ideologii, po odczłowieczeniu osób LGBT, po "tęczowej zarazie", czarę goryczy przelało wystąpienie przedstawiciela Kai Godek z jej projektem "Stop LGBT w parlamencie". (...) Że też się ziemia nie zatrzęsła od tego plugawego spiczu. Wielu osobom ten wywiad był potrzebny – zaznaczyła.
Wpływ na postrzeganie społeczności LGBT+
Wypowiedzi osób bliskich Krzysztofowi Kolbergerowi odbiły się szerokim echem w polskich mediach. Wzbudziły też refleksję na temat potrzeby większej akceptacji w społeczeństwie.
Dyskusje, które wywiązały się po ujawnieniu orientacji seksualnej Krzysztofa Kolbergera, skupiły uwagę na szerszym problemie akceptacji osób LGBT+ w polskim społeczeństwie. Wielu zwolenników równości podkreślało, jak ważne jest wyróżnianie indywidualnych osiągnięć ludzi, niezależnie od ich tożsamości seksualnej.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl