GwiazdyŹródła szczęścia

Źródła szczęścia

Źródła szczęścia
Źródło zdjęć: © New Yorker

30.03.2007 10:42, aktual.: 28.05.2010 18:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szczęście to najpiękniejsze uczucie. To nie kuferek stówek czy światowa sława, lecz ten moment w życiu, w którym mamy ochotę zamknąć w ramionach cały świat. Naukowcy odkryli, że istnieją cztery aspekty szczęścia, które niezbędne są dla każdego człowieka, aby czuł się zdrowym i zadowolonym.

Szczęście to najpiękniejsze uczucie. To nie kuferek stówek czy światowa sława, lecz ten moment w życiu, w którym mamy ochotę zamknąć w ramionach cały świat. Naukowcy odkryli, że istnieją cztery aspekty szczęścia, które niezbędne są dla każdego człowieka, aby czuł się zdrowym i zadowolonym.

Odpowiadają one czterem najważniejszym pozytywnym wartościom szczęścia: poczuciu bezpieczeństwa, euforii, emocji i ekstazie. Aby się dobrze czuć, potrzebujemy po trochu z każdego źródła.
Uczucie szczęścia nie jest sprawą szczęśliwego przypadku. Szczęście można sobie najprościej w świecie wypracować.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Miłość

Na głaskanie i pocałunki nasz organizm reaguje produkcją naturalnych opiatów, które wprawiają nas w euforię. A to jest stan niezwykle korzystny dla naszego zdrowia: euforia redukuje hormony stresu i wzmacnia system odpornościowy. Amerykański psychoneuroimmunolog prof. Steven Meier z uniwersytetu w Detroit stwierdził we krwi zakochanych nieprzeciętnie wysoką liczbę komórek K (killer cell), eliminujących zarazki. A więc czuły pocałunek jest nie tylko przyjemny, lecz i zdrowy.

Poczucie bezpieczeństwa

Rodzina i przyjaciele zapewniają człowiekowi ochronę i poczucie bezpieczeństwa. Według amerykańskiego psychologa Maslowa bezpieczeństwo jest razem z sytością najważniejszymi stanami, do których dążymy. Teorię tę potwierdziła Lydia Temoshok, amerykański psycholog z uniwersytetu w Los Angeles, która odkryła, że chorzy szybciej dochodzą do zdrowia, gdy są częściej odwiedzani przez rodzinę i przyjaciół. Uczucie szczęścia w stosunkach z rodziną i przyjaciółmi posiada prastare genetyczne korzenie, przez które człowiek, jako istota żyjąca gromadnie, potrzebuje przynależności do jakiejś grupy. A więc ten, kto utrzymuje przyjacielskie kontakty i stara się o serdeczne stosunki w rodzinie, otrzymuje ekstraporcję szczęścia.

Chwila

Oglądasz zachód słońca nad morzem, wygrywasz w totolotka, trzymasz rączkę niemowlęcia - to są chwile, które wywołują w nas ekstazę. Powinniśmy je zbierać z zapałem kolekcjonerów. Badacze pamięci stwierdzili, że te chwile ekstazy zostają zapisane w mózgu jak na twardym dysku, i że w każdej chwili można je w duchu przywołać. Człowiek powinien ich szukać zupełnie świadomie, na przykład kupując sobie samemu prezent, albo organizując dla siebie i partnera czarujący wieczór.

Sukces

Rozwiązywanie krzyżówek, jogging czy pełna koncentracji praca nie tylko wymagają wysiłku, lecz przynoszą również zadowolenie. Szczególnie sportowcy, hobbiści czy artyści znają owo pełne radości pogrążenie w wykonywanej czynności, podczas której zapominamy o otoczeniu i wszelkich troskach. W mózgu dochodzi do zwolnienia fal alfa, zmniejsza się również częstotliwość pulsu, naczynia krwionośne rozszerzają się, przez co powstaje miłe uczucie ciepła. Gdy do owego przyjemnego uczucia odprężenia dołączy się uczucie sukcesu z zadowalająco wykonanej czynności, szczęście zdaje się być pełne.

Z przeprowadzonych ostatnio badań i ankiet wynika, że:
- smakoszy uszczęśliwia szafran, gdyż zawiera on składniki, które wywołują wydzielanie hormonów szczęścia;
- niemowlęta czują się szczęśliwe, gdy jedzą papkę z płatków owsianych, ponieważ ich smak najbardziej przypomina smak mleka matki;
- małżeństwa są szczęśliwsze od osób żyjących samotnie, rzadziej chorują i łatwiej rozwiązują problemy;
- mężczyźni potrzebują do szczęścia samochodu i zestawu stereo, a kobiety wanny i telefonu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)