Związek się skończył, przyjaźń trwa. Robisz to przez jeden z 4 powodów
Czy naprawdę można przyjaźnić z byłym? Jak twierdzi pewna naukowiec, to zależy od tego, z jakiego powodu chcesz kontynuować związek. Ostatnie badanie, które przeprowadziła, wykazało, że są ku temu cztery powody.
21.08.2017 | aktual.: 21.08.2017 20:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rebecca Griffith - magister psychologii na Uniwersytecie w Kansas - sprawdziła, czemu tak chętnie proponujemy przyjaźń byłym. A że robi to 60 proc. z nas, odpowiedź jest naprawdę intrygująca. Właściwie, to cztery odpowiedzi. Dwie pozwalają utrzymać relacje, dwie kolejne już nie.
Badaczka po przeprowadzeniu setek rozmów doszła do wniosku, że pierwszym powodem, dla którego utrzymujemy związek na innym poziomie, jest bezpieczeństwo. Jej zdaniem, chodzi o to, by czuć, że wciąż ma się oparcie w drugiej osobie.
Według Griffith, utrzymywanie przyjaznych stosunków jest także praktycznym wybiegiem. Parę, która się rozstała łączą sprawy finansowe, dzieci itd.
Z "eksem" da się też kolegować przez grzeczność. Jak stwierdziła badaczka, jedna strona uważa, że odcinając się całkowicie zrani tę drugą.
Czwartym powodem pozostania w relacji jest miłość.
Autorka badania jest przekonana o trwałości przyjaźni byłych kochanków w dwóch wypadkach. I tak, znajomość przetrwa, kiedy będzie powiązana z potrzebami emocjonalnymi – da bezpieczeństwo i powrót do tego, co było. Przyjaźni nie uratuje za to ani uprzejmość, ani kwestie praktyczne.