GwiazdyZwiązek ze starszym mężczyzną

Związek ze starszym mężczyzną

Związek ze starszym mężczyzną
Źródło zdjęć: © Thinkstock

22.12.2010 08:16, aktual.: 07.01.2011 16:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Związki młodych osób ze starszymi partnerami zawsze budzą ciekawość i wątpliwości otoczenia. Co ich ze sobą łączy? Czy na pewno się kochają? – drążą obserwatorzy. Oto próba wyjaśnienia zagadki.
O dużej różnicy wieku miedzy partnerami możemy mówić, gdy jedno z nich starsze jest o 10 lat lub więcej. Przykładem owego "więcej" jest np. znany reżyser Woody Allen i jego obecna żona, Soon-Yi Previn, młodsza o 34 lata.

Związki młodych osób ze starszymi partnerami zawsze budzą ciekawość i wątpliwości otoczenia. Co ich ze sobą łączy? Czy na pewno się kochają? – drążą obserwatorzy. Oto próba wyjaśnienia zagadki. O dużej różnicy wieku miedzy partnerami możemy mówić, gdy jedno z nich starsze jest o 10 lat lub więcej. Przykładem owego "więcej" jest np. znany reżyser Woody Allen i jego obecna żona, Soon-Yi Previn, młodsza o 34 lata.

  1. [

]( http://www.mamazone.pl/ )
Redakcja serwisu Mamazone.pl poleca:

Związki starszych mężczyzn z młodszymi kobietami zdarzają się częściej niż konfiguracje, w których kobieta ma więcej niż 10 lat przewagi. Zazwyczaj również młodsze żony trafiają się mężczyznom ustawionym życiowo i towarzysko, atrakcyjnym, niekoniecznie fizycznie.

Dlaczego są razem?

Pierwsze skojarzenie dotyczące powodów, dla których młoda kobieta wiąże się ze znacznie starszym partnerem, to tzw. poszukiwanie ojca. Bywa, że relacja dziewczynki z ojcem biologicznym nie układała się najlepiej lub wręcz nigdy nie istniała, ojciec był w jej życiu nieobecny. Jako kobieta będzie szukała kogoś, kto - przynajmniej teoretycznie - wyrówna jej deficyty: potrzebę miłości, ojcowskiej czułości, wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. I bardzo często taki układ działa - starszy, dojrzały mężczyzna jest w stanie zaopiekować się niedopieszczoną dziewczynką, przynajmniej na jakiś czas.

Zdarza się także, że związek dziewczynki z ojcem był bardzo pozytywny: jako dojrzały mężczyzna ojciec przygotował swoją córkę na dojrzałą relację, którą nieraz trudno zbudować z rówieśnikiem. Mężczyzna starszy o 10 lat może być najlepszym adresatem tego rodzaju oczekiwań.

Kto kogo porzuci?

Potocznie sądzi się, że czarny scenariusz w przypadku tego rodzaju związków to sytuacja, kiedy ona odchodzi, bo zakochuje się w kimś młodszym. Tymczasem w praktyce jest odwrotnie. Takie związki częściej kończą się, dlatego że on… znalazł sobie jeszcze młodszą kochankę. Wyjątek stanowią związki, w których mimo różnicy wieku zaistniało partnerstwo. To jednak bardzo trudne. Partnerów dzieli prawie całe pokolenie, a co za tym idzie - pokoleniowe doświadczenia, poglądy, sposób bycia, gusty muzyczne. On oglądał na dobranoc Misia Koralgola, ona Atomówki - trudno o bardziej ewidentną przepaść.
Jeśli jednak żona, mimo młodego wieku, jest niezależna finansowo, można z nią porozmawiać i dzielić czas wolny - wszystko jest na dobrej drodze. Kraksy zdarzają się, gdy atutem młodej żony jest wyłącznie atrakcyjność seksualna, czy chęć bycia zaopiekowaną. Łatwo wtedy znaleźć równie piękną rywalkę młodszą o kolejne 10 lat.

Czy zawsze będzie wolała starszych facetów?

Problemem dla kobiety, której pierwszy partner był dużo starszy, może być nawiązanie relacji z rówieśnikiem. Powodem są, rzecz jasna, zgubne przyzwyczajenia. Starszy mężczyzna była bardziej odpowiedzialny, cierpliwie znosił kaprysy i kłótnie, dawał oparcie - to duże wymagania dla młodych mężczyzn. Dziewczyny, które wiązały się ze starszymi mężczyznami, często są trochę uprzedzone do swoich rówieśników i oceniają ich dość surowo. Ich zachowania wydają się im śmieszne, przesadzone, niemęskie, wręcz dziecinne.

Wyrachowanie czy miłość?

Najbardziej banalne opinie o związku młodej kobiety z zamożnym, starszym mężczyzną brzmią mniej więcej tak: ona jest z nim dla pieniędzy, on z nią dla seksu. Proste. Tymczasem, nawet jeśli motywacja finansowa nie jest bez znaczenia, zazwyczaj sprawdza się reguła, że rzeczywiste potrzeby kobiety bardziej dotyczą osoby ojca niż zasobnego konta partnera.
Przejawem niezgody na przemijanie czasu, starzenie się, koniec młodości. Ona jest szansą na przeżycie tego czasu jeszcze raz, odjęcie sobie kilku lat, utwierdzenie w sobie przekonania o własnej atrakcyjności.
Ciekawostką jest zależność dotycząca zazdrości - w związkach starszych mężczyzn z młodymi kobietami zazdrość zdarza się dużo częściej niż w innych relacjach. Wynika to z poczucia zagrożenia i obcości światów. Niestety, życie społeczne pary o dużej różnicy wieku to dość skomplikowana konstrukcja.

Partnerka jak matka

Najtrudniejsze są związki starszych kobiet z młodszymi mężczyznami. Nie dość, że należą do rzadkości, to partnerstwo zastępuje zazwyczaj relacja matczyno-synowska. Presja społeczna jest silniejsza - on wcześniej czy później zaczyna szukać kogoś młodszego, choćby dlatego, że dojrzewa do tego, by być ojcem. Ważne jednak, by pamiętać, że w miłości nie ma reguł. Przykład? Agatha Christie, powieściopisarka, przez 46 lat żona 14 lat młodszego Maxa Mallowana, brytyjskiego archeologa.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (45)
Zobacz także