10 błędów popełnianych przez kobiety i mężczyzn podczas jazdy samochodem

Mężczyźni ulegają swoim instynktom, jeżdżą agresywnie i nagminnie przekraczają prędkość ryzykując życiem swoim i innych użytkowników drogi. Z kolei panie, prowadzą długie rozmowy przez telefon albo przewożą dziecko na swoich kolanach.

10 błędów popełnianych przez kobiety i mężczyzn podczas jazdy samochodem
Źródło zdjęć: © 123RF

Miejska dżungla, gdzie ulica staje się torem wyścigowym, na którym należy wywalczyć najlepszą pozycję startową do błyskawicznego dotarcia do pracy! Mężczyźni ulegają swoim instynktom, jeżdżą agresywnie i nagminnie przekraczają prędkość ryzykując życiem swoim i innych użytkowników drogi. Z kolei panie, prowadzą długie rozmowy przez telefon albo przewożą dziecko na swoich kolanach. Wspólnym mianownikiem dla obu płci jest brak pasów lub ich nieprawidłowe zapięcie.

Program społeczny „Mistrzowie w pasach” organizowany przez Grupę LOTOS ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, iż pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem ratującym ludzkie życie podczas wypadku drogowego. Z pozoru niegroźne i często nieświadomie wykonywane czynności podczas jazdy samochodem, mogą zaważyć na naszym zdrowiu i życiu.

Oto 10 błędów najczęściej popełnianych przez kobiety i mężczyzn w samochodzie:

Kobiety

Moda przede wszystkim! Nie zapinam pasów, bo pogniecie mi się sukienka
Rozmawianie przez telefon lub pisanie sms za kierownicą
Malowanie się w trakcie prowadzenia auta
Trzymanie nóg na desce rozdzielczej w trakcie jazdy
Przewożenie psów na swoich kolanach podczas prowadzenia samochodu lub bez zabezpieczenia w samochodzie
Montowanie fotelika na przednim siedzeniu, obok kierowcy, bo kierująca mama uważa, że powinna mieć pod kontrolą dziecko w każdej sekundzie
Mamy często siadają z tyłu, nie przypięte pasami, obok dziecka w foteliku, gdy powinny jechać z przodu
Karmienie dzieci podczas jazdy
Przewożenie dziecka na kolanach, bez niezbędnych zabezpieczeń
Jestem w ciąży – nie zapinam pasów – błąd!

Mężczyźni

Niezapinanie pasów bezpieczeństwa, bo rzekomo jazda w pasach jest niewygodna
Brawura
Alkohol
Agresja i ambicja
Kurtka/marynarka z portfelem, telefonem, kluczami
Rozmowa przez telefon lub pisanie sms podczas prowadzenia pojazdu
Jedzenie podczas podróży
Złe dopasowanie fotelika dziecka do auta
Przewożenie dziecka bez niezbędnych zabezpieczeń
Przewożenie dzieci w źle zamontowanych fotelikach

„Niestety powyższe przykłady są prawdziwe i pomimo prowadzenia tak wielu kampanii społecznych w Polsce na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego, ciągle pokutuje przeświadczenie, że ”mnie się nic złego nie przydarzy”. Dlatego naszą kampanię traktujemy z ogromnym poczuciem misji – każdy kierowca czy pasażer, który weźmie udział w inspekcjach pasów i fotelików organizowanych przez LOTOS, to większa szansa na uratowane zdrowie czy życie człowieka. Wierzymy, że uda się nam przekonać wszystkich dorosłych do świadomego i prawidłowego zadbania o swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo wszystkich pasażerów podczas każdej podróży, nawet tej do sklepu oddalonego o 200 metrów” - powiedziała Iwona Mostowska, Kierownik Działu Spraw Społecznych i Kulturalnych Grupy LOTOS S.A.

BŁĘDY POPEŁNIANE PRZEZ KOBIETY W SAMOCHODZIE:

  1. Moda przede wszystkim! Nie zapinam pasów, bo pogniecie mi się sukienka– Idealnym określeniem, trochę ironicznym wydaje się opis prosto z wybiegów, który można potraktować w tym przypadku dosłownie: „Fashion Victim” (Ofiara mody). Z tak błahego powodu, jak wygląd - kobiety ryzykują swoje życie i bezpieczeństwo podczas podróży zapominając, że pasy to główne narzędzie, które może uratować im życie. Z badań wynika, że około 50% ofiar śmiertelnych wypadków drogowych mogłoby żyć, jeśli w chwili zderzenia miałyby zapięte pasy bezpieczeństwa.
  1. Rozmawianie przez telefon lub pisanie sms za kierownicą - Czas reakcji kierowcy piszącego w trakcie jazdy wiadomość tekstową wydłuża się nawet o 35%, a ryzyko spowodowania wypadku zwiększa się 20-krotnie!
  1. Malowanie się w trakcie prowadzenia auta – powoduje opóźnienie w czasie reakcji i dostosowania jazdy do warunków panujących na drodze, a prawdopodobieństwo bycia sprawcą wypadku jest takie, jak przy pisaniu sms.
  1. Trzymanie nóg na desce rozdzielczej w trakcie jazdy – w momencie zderzenia istnieje m.in.: zagrożenie okaleczenia stóp lub kalectwa spowodowanego złamaniami od wystrzału poduszki powietrznej.
  1. Przewożenie psów na swoich kolanach podczas prowadzenia samochodu lub luzem w samochodzie - pies o wadze 3 kg, w momencie zderzenia przy prędkości 50 km/h może stać się zabójczym ważącym prawie 100 kg uderzającym w nas pociskiem. Zwierzęta powinny być przewożone w specjalnych klatkach lub w bagażniku za kratą. Popularne „szelki”, pasy lub uprzęże dla psów, kotów i innych zwierząt nie są bezpieczne.
  1. Montowanie fotelika na przednim siedzeniu, obok kierowcy, bo kierująca mama uważa, że powinna mieć pod kontrolą dziecko w każdej sekundzie - niestety takie zachowanie jest błędne stanowi zagrożenie dla niej, dziecka i innych użytkowników ruchu. Po pierwsze: dziecko podróżujące z przodu powoduje, że poświęca mu się dużo więcej czasu, a za tym idzie, permanentne odrywanie oczu i uwagi od tego, co się dzieje na drodze. Dziecko powinno jeździć z tyłu, w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy, a gdy sytuacja wymaga kontroli mamy, powinna zjechać na pobocze i zająć się dzieckiem.
  1. Mamy często siadają z tyłu, obok dziecka w foteliku, gdy powinny jechać z przodu – mama siedząca z dzieckiem na tylnej kanapie pozbawia się bezpieczeństwa w postaci: poduszki powietrznej, poduszek bocznych, lepszego dopasowania pasów. Mamy często zabawiają, karmią i dbają o higienę dziecka i pasy stają się ich zdaniem przeszkodą do szybkiego wykonywania danych czynności. Nie pamiętają, że w momencie uderzenia, staną się bezwładnym, klockiem o wadze ponad 1000 kg, który na pewno uderzy w dziecko. Tym samym, nadopiekuńcza matka staje się bezpośrednią przyczyną uszkodzenia zdrowia a nawet spowodowania śmierci własnego dziecka.
  1. Karmienie dzieci podczas jazdy - jest niebezpieczne, może prowadzić do zakrztuszenia lub zachłyśnięcia się dziecka.
  1. Przewożenie dziecka na kolanach, bez niezbędnych zabezpieczeń – mamy, które ulegają płaczowi swoich pociech i zgadzają się podjechanie tylko do sklepu obok lub przez tzw. ”chwilę” świadomie narażają życie swojego dziecka. Zapinanie pasów trwa ok. 3 sekund, dziecka w foteliku około minuty. Nawet przy założeniu, że robimy to 10 razy w tygodniu to i tak zajmie nam 10 minut z 10080 minut, które mamy w całym tygodniu!
  1. Jestem w ciąży – nie zapinam pasów – błąd! Niestety, zgodnie z polskim prawem obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy kobiet w widocznej ciąży, co wprowadza je w błąd i daje margines wolności na wybór. Jednak podczas wypadku pasy bezpieczeństwa są jedynym urządzeniem, które może uratować życie kobiety w ciąży i jej nienarodzonego dziecka. Co więcej udowodniono, że zapięte pasy nie mają szkodliwego wpływu na płód.

Polska należy do niechlubnej czołówki krajów o największym zagrożeniu uczestników ruchu drogowego. Tylko w ubiegłym roku na polskich drogach miało miejsce ponad 35 tys. wypadków, w których było blisko 48 tys. ofiar, w tym 3357 zabitych. W ubiegłym roku odnotowano blisko 3,5 tys. wypadków z udziałem dzieci do lat 14, w których było blisko 3,9 tys. ofiar,w tym 90 śmiertelnych. W 45% tych wypadków dzieci występowały jako pasażerowie. Najbardziej dramatyczne statystyki odnoszą się do najmłodszych dzieci, w wieku do lat 6. Stanowią one aż 58% ofiar śmiertelnych spośród wszystkich dzieci w tej grupie.

Źródło artykułu:Informacja prasowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)