10 najdziwniejszych przesądów ślubnych
Oto nietypowe przesądy dotyczące daty zaślubin, sukni czy obrączek, m.in. taki, który zakład, że ślub powinien odbyć się w miesiącu, który w nazwie ma literę "r". Czy ten, że pan młody nie może zobaczyć panny młodej przed ceremonią w sukni. Jeśli tak się stanie, ściągną na siebie nieszczęście.
Oto nietypowe przesądy dotyczące daty zaślubin, sukni czy obrączek, m.in. taki, który zakład, że ślub powinien odbyć się w miesiącu, który w nazwie ma literę "r".
Sporo ślubnych przesądów dotyczy sukni ślubnej. Ten najbardziej rozpowszechniony zakłada, że pan młody nie może zobaczyć wybranki przed ceremonią w sukni. Jeśli tak się stanie, ściągną na siebie nieszczęście.
Drugi popularny przesąd dotyczący sukni ślubnej mówi, że kobieta, jeszcze przed wyjściem za mąż, nie powinna przymierzać sukni swoich koleżanek. Jeśli to zrobi, grozi jej staropanieństwo.
Jest jeszcze przesąd, który zakłada, że przed wyjściem z domu panna młoda nie może zobaczyć się w lustrze w kompletnym stroju. Przeglądając się, powinna zdjąć cokolwiek, np. pierścionek albo kolczyki.
Obrączki
Kilka przesądów dotyczy obrączek. Nie powinno się ich nosić przed ślubem, nie mogą ich również przymierzać inne osoby niż młoda para. Jeśli się ich zapomni albo zgubi, nieszczęście murowane. Pecha przyniesie też upuszczenie ich na ziemię. Gdyby do tego doszło, może się po nie schylić każdy, tylko nie młodzi.
Niedobrze, jeżeli w czasie składania przysięgi obrączka zostanie założona na palec inny niż serdeczny: oznacza to zdradę.
Jeśli natomiast kobieta nie chce zostać starą panną, nie powinna mierzyć obrączek innych kobiet. Z kolei by nie dopuścić do rozpadu małżeństwa, obrączkę po ślubie powinno się ściągać jak najrzadziej.
W drodze do kościoła
Znany jest przesąd, zgodnie z którym narzeczeni, jeśli są w drodze do kościoła, nie mogą się wracać, nawet gdyby się okazało, że czegoś zapomnieli. Ściągnęłoby to na nich wielkiego pecha. Nie należy się również zbyt często zatrzymywać, bo to mogłoby oznaczać kłopoty w małżeństwie.
A gdy narzeczeni wchodzą do kościoła, by zapewnić sobie szczęście, pierwszy krok trzeba koniecznie zrobić prawą nogą. Ważne również, aby panna młoda nie odwracała się za siebie w drodze przed ołtarz.
Góra grosza
Jednogroszówka umieszczona w ślubnym bucie panny młodej ma zapewnić małżonkom dostatek. Żeby przywołać jeszcze więcej szczęścia, panna młoda powinna dzień przed ślubem zostawić swoje buty na parapecie, dzięki czemu powodzenie i szczęście będą mogły do nich wejść.
Pomyślność parze młodej zapewni również obsypanie ich po ceremonii zaślubin górą grosików. Dla wzmocnienia efektu pan młody może wrzucić do kieszeni drobną sumę pieniędzy.
Miesiąc z literką "r"
To jeden z najpowszechniejszych przesądów. Zakłada on, że ślub powinien odbyć się w miesiącu, który w nazwie ma literę "r". Jeśli jej nie ma, małżeństwo zawarte w takim "pechowym" miesiącu może przyciągnąć nieszczęście.
Dodajmy, że w Polsce zdecydowana większość ślubów odbywa się od czerwca do października.
Tort, chleb i pszenica
W Stanach Zjednoczonych znany jest przesąd, zgodnie z którym świeżo poślubieni małżonkowie powinni zostawić sobie kawałek ślubnego tortu. Ma to im dać pewność, że będą wiedli we dwoje długie i słodkie życie.
Jeśli chodzi o jedzenie, polskim zwyczajem było zaszywanie kawałka chleba w sukni, co miało przynieść parze szczęście na nowej drodze życia. Staropolskim zwyczajem było również umieszczanie w skarpecie pana młodego ziarna pszenicy, co miało zagwarantować płodność i urodę potomstwu.
Kto będzie rządził?
Jeśli kobieta chce grać pierwsze skrzypce w związku, zgodnie z przesądem powinna podczas ceremonii zaślubin, najczęściej w kościele, zarzucić sukienkę na nogi albo buty pana młodego.
Rządzić będzie również ta osoba, która głębiej wciśnie partnerowi obrączkę na palec.
Coś pożyczonego
Oto przesąd znany w wielu krajach. Zakłada on, że panna młoda w dniu ślubu powinna mieć coś pożyczonego, niebieskiego i starego. Jeśli chodzi o rzeczy pożyczone, kobiety najczęściej decydują się na biżuterię, np. kolczyki, pierścionek czy łańcuszek.
Niebieska zwykle jest podwiązka. Stara natomiast może być biżuteria czy spinki we włosach.
Tańce i śpiew
Stary przesąd zakłada, że pierwszy taniec powinien należeć wyłącznie do pary młodej. Goście mogą przyłączyć się dopiero w połowie piosenki, w przeciwnym wypadku małżonkom nie będzie się w życiu wiodło.
Niedobrze również, jeśli młodzi pomylą kroki w czasie tańca. Zgodnie z przesądem oznacza to, że nie będą szli przez życie zgodnym krokiem. Mniej popularny jest natomiast przesąd, zgodnie z którym świeżo upieczeni małżonkowie nie powinni śpiewać na własnym weselu, bo to oznacza pecha.
Prezenty
Kilka przesądów dotyczy prezentów. Pannie młodej nie należy dawać rękawiczek - może to przynieść pecha. Świeżo upieczonym małżonkom nie powinno się również wręczać książek, bo to wróży nieszczęście.
Pecha nowożeńcom może także przynieść podarowanie im sztućców, zegara albo lustra.
Znany jest jeszcze jeden przesąd, który mówi, że jeśli młodzi otrzymają krzyż na ślub, np. na łańcuszku, będą go dźwigać przez całe życie.