Uroda10 naturalnych składników, których warto szukać w kosmetykach

10 naturalnych składników, których warto szukać w kosmetykach

10 naturalnych składników, których warto szukać w kosmetykach
Źródło zdjęć: © 123RF

02.01.2015 11:02, aktual.: 02.01.2015 14:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kupując krem, tonik albo balsam szukasz w nim składników pochodzenia naturalnego. I bardzo dobrze, bo to, co pochodzi z natury, najlepiej wpływa na naszą skórę, włosy i paznokcie. Żeby jednak świadomie wybierać produkty, poznaj właściwości dziesięciu najczęściej używanych w przemyśle kosmetycznym naturalnych składników.

Kupując krem, tonik albo balsam często szukasz w nim składników pochodzenia naturalnego. I bardzo dobrze, bo to, co pochodzi z natury, najlepiej wpływa na naszą skórę, włosy i paznokcie. Żeby jednak świadomie wybierać produkty, poznaj właściwości dziesięciu najczęściej używanych w przemyśle kosmetycznym naturalnych składników.

Róża

Olejek różany należy do najcenniejszych i najdroższych na świecie. Jeden kilogram pozyskuje się aż z pięciu ton kwiatów róży damasceńskiej. Specyfik ten świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej. Łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienia, dodaje blasku, nawilża, uszczelnia naczynia krwionośne. Stosuje się go także do złagodzenia problemów skóry trądzikowej. Wartościowy olejek można znaleźć w kremach, tonikach, naturalnych mydłach. Można również samodzielnie wzbogacić nim niektóre kosmetyki. W tym celu do każdych 25 ml produktu należy dodać 5-10 kropli olejku.

Owies

To jedno z tych zbóż, które od wieków wykorzystywane było w medycynie jako pomoc w leczeniu wielu schorzeń - od podagry i reumatyzmu, po wysypkę. Wykorzystuje się go również w kosmetyce. Zawarty w nim beta-glukan ma właściwości silnie nawilżające, ponadto jego budowa zbliżona jest do kwasu hialuronowego. Między innymi z tego powodu znajduje zastosowanie w kosmetykach dla skóry dojrzałej. Łagodzi podrażnienia, działa zmiękczająco i regenerująco, pomaga również w leczeniu trądziku. Ze względu na swoje działanie blokujące wpływ promieniowania ultrafioletowego, często jest składnikiem preparatów przeciwsłonecznych.

Nagietek

Znany z ogródków i rabatek miejskich nagietek ma silne działanie regenerujące, działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo oraz przyspiesza gojenie się ran. Należy więc używać nie tylko mydeł, ale także innych kosmetyków, w składzie których się znajduje. Nagietek nadaje się idealnie do pielęgnacji skóry suchej, nawet ze skłonnością do pękania oraz skóry wrażliwej. Warto więc szukać go w preparatach nawilżających i regenerujących, a maść z wyciągiem z tej rośliny stosować na spękane wargi.

Lawenda

Pięknie pachnie, uspokaja, odpręża, a do tego świetnie działa na skórę. Olejek z lawendy ma silne właściwości antyseptyczne, odmładzające i wygładzające, oczyszcza, tonizuje, poprawia ukrwienie skóry i zmniejsza jej zaczerwienienie. Kosmetyki z wyciągiem z kwiatów lawendy można stosować do każdego rodzaju cery.
Pomagają one również w walce z egzemą, łupieżem czy grzybicą. Właściwości lawendy wykorzystywane są do produkcji kosmetyków antycellulitowych.

Olej arganowy

Pochodzący z Maroka olej arganowy w ciągu ostatnich kilku lat zyskał sławę jako skuteczny pogromca zmarszczek. Ze względu na cenne właściwości (w 80 procentach składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, jest bogaty w witaminę E oraz polifenole o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwrodnikowym) stosuje się go w pielęgnacji cery, włosów i paznokci. Jest doskonałym środkiem nawilżającym. Używany regularnie może pomóc dłużej zachować młodą skórę. Ma również działanie przeciwzapalne, dzięki czemu jest wykorzystywany w kosmetykach przeciwtrądzikowych. Polecany jest też do pielęgnacji cery alergicznej, wrażliwej, suchej i dojrzałej. Równie dobrze można go stosować samodzielnie, po prostu wcierając w ciało czy włosy.

Jojoba

Olej jojoba ma skład niezwykle zbliżony do sebum wydzielanego przez ludzką skórę. Dzięki temu jest naturalnym nawilżaczem wykorzystywanym do produkcji kosmetyków dla skóry suchej.
Olej składa się m.in. z bakteriobójczego i grzybobójczego skwalenu, witamin A (ma działanie przeciwstarzeniowe), E (spowalnia starzenie, regeneruje) i F (działa wzmacniająco). Jojoba jest bardzo ceniona m.in. za świetne wchłanianie, dzięki czemu nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Poprawia natomiast jej elastyczność i zapobiega odwodnieniu, poza tym odżywia, zmiękcza, nawilża i natłuszcza. Jest również naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, jego SPF wynosi 4.

Miód

Kojarzony głównie z kuchnią, znajduje zastosowanie w kosmetyce. Wygładza skórę, odżywia i nawilża. Jest ceniony za swoje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i regeneracyjne. Kiedy szczególnie warto stosować kosmetyki z miodem w składzie? Gdy chcemy jak najdłużej zachować młody wygląd. To zasługa m.in. zawartych w miodzie witamin „przeciwstarzeniowych”: A, C i E, które walczą z wolnymi rodnikami i zatrzymują wodę. Miodowe kosmetyki można również zrobić samodzielnie. Polecamy szczególnie maseczki do skóry suchej, peelingi oraz kąpiel w miodzie: w wannie wody trzeba rozpuścić 500 gram miodu, a żeby poczuć się jak Kleopatra, można też dodać litr mleka.

Aloes

Kosmetyki z aloesem są cenione m.in. za to, że szybko się wchłaniają. Działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, więc służą cerze trądzikowej. Sok z aloesu skutecznie usuwa wypryski bez pozostawiania śladów i blizn. Równie często aloes znajdziemy w kosmetykach do cery dojrzałej. Spowalnia on bowiem procesy starzenia się skóry, zwiększa jej odporność na wiotczenie oraz rozjaśnia powstające wraz z wiekiem ciemne plamy. Jest także ratunkiem dla skóry suchej: zwiększa jej nawilżenie i przyspiesza regenerację.

Drzewo herbaciane

Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości oczyszczające, ściągające i normalizujące pracę gruczołów łojowych. Właśnie dlatego znajdziemy go w kosmetykach wspomagających leczenie trądziku, łupieżu i łojotoku. Stosuje się go jako składnik środków przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej, z rozszerzonymi porami, zanieczyszczonej. Olejek można również stosować samodzielnie (ale uwaga, ma dosyć silne działanie wysuszające). Jako jedyny olejek nie wymaga rozcieńczania, choć oczywiście można to robić. W warunkach domowych pozwala pozbyć się opryszczki. W tym celu zmienione chorobowo miejsce należy posmarować odrobiną olejku.

Algi morskie

Zawierają proteiny, polisacharydy, polifenole, lipidy, witaminy oraz mikroelementy, które łatwo przenikają przez skórę i wspomagają jej funkcjonowanie. Choć ich rodzajów jest mnóstwo i mają bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce, warto zwrócić na nie uwagę. Pomagają zregenerować zniszczoną skórę, chronią ją przed wpływem wolnych rodników, opóźniając efekty starzenia, nawilżają i regulują wydzielanie sebum. Ponadto poprawiają krążenie, łagodzą podrażnienia, wzmacniają barierę lipidową skóry, przyczyniają się do redukcji cellulitu.

Agnieszka Majewska/(am)/(kg), kobieta.wp.pl

Polecamy także:

zmarszczkiurodakrem
Komentarze (14)