10 nieznanych faktów o Haiderze Ackermannie
Haider Akermann to jeden z najzdolniejszych projektantów dzisiejszych czasów. Nie lubi udzielać wywiadów, unika błysku fleszy oraz zamieszania wokół własnej osoby. Chce, aby jego projekty mówiły same za siebie, a ich luksusowy charakter przejawiał się w nonszalancji pomieszanej z surowością. Chcecie wiedzieć o nim więcej? Koniecznie przeczytajcie nasz tekst.
06.08.2015 | aktual.: 31.10.2018 15:30
Haider Ackermann to jeden z najzdolniejszych projektantów dzisiejszych czasów. Nie lubi udzielać wywiadów, unika błysku fleszy oraz zamieszania wokół własnej osoby. Chce, aby jego projekty mówiły same za siebie, a ich luksusowy charakter przejawiał się w nonszalancji pomieszanej z surowością. Chcecie wiedzieć o nim więcej? Koniecznie przeczytajcie nasz tekst.
1. Urodził się w 1971 roku w ubogiej rodzinie w Bogocie, ale w wieku 9 lat został adoptowany przez francuską rodzinę, dzięki której podróżował po całym świecie. Mieszkał w Etiopii, Czadzie, Algierii, Francji oraz Holandii.
2. Pod wpływem twórczości Yvesa Saint Laurenta postanowił zostać projektantem.
3. Studiował na prestiżowej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii w otoczeniu projektantów takich jak Dries Van Noten oraz Ann Demeulemeester.
4. Jeszcze na studiach odbył staż u Johna Galliano, był także asystentem Wima Neelsa (belgijski projektant oraz wykładowca mody).
5. W 2001 roku wypuścił swoją pierwszą damską linię ubrań i od razu został okrzyknięty talentem na miarę swojego idola – Yvesa Saint Laurenta. W 2010 roku uruchomił linię męską.
6. Do jego najwierniejszych klientów należą: Tilda Swinton, Penelope Cruz, Victoria Beckham, Janet Jackson oraz Kanye West.
7. Karl Lagerfeld powiedział, że tylko Ackermann jest tak uzdolniony, że mógłby zastąpić go na stanowisku dyrektora kreatywnego Chanel.
8. Nie używa Instagrama i nie jest zainteresowany obecnością w mediach społecznościowych, ale jednocześnie nie krytykuje osób, które w ten sposób budują swoją karierę.
9. Projekty Ackermanna charakteryzują się mistrzowską techniką drapowania, luksusem w swobodnym wydaniu oraz bogactwem kolorów. Jego ulubione materiały to dżersej, zamsz i skóra, w których łączeniu jest mistrzem.
10. Ma słabość do wytatuowanych modeli - uważa, że obrazy na ciele to niezwykle cenna informacja o ludziach, z którymi pracuje.
* Justyna Majka*
Absolwentka filologii angielskiej oraz zarządzania w sektorach mody. Redaktor działu moda w magazynie Fashion Post. Prowadzi bloga Fashion Promoter.