Nadmierny stres to zjawisko powszechne, szczególnie wśród kobiet. Ilość obowiązków, z jakimi mierzy się dzisiejsza Polka oraz poczucie, że trzeba się z nich wywiązać, sprawiają, że kobiety doznają wyższego poziomu stresu niż mężczyźni.
Statystyki pokazują, że znaczna większość kobiet przyznaje się do przynajmniej jednej poważnej nerwowej sytuacji tygodniowo. Co najczęściej stresuje kobiety?
Nadmierny stres to zjawisko powszechne, szczególnie wśród kobiet. Ilość obowiązków, z jakimi mierzy się dzisiejsza Polka oraz poczucie, że trzeba się z nich wywiązać, sprawiają, że kobiety doznają wyższego poziomu stresu niż mężczyźni.
Statystyki pokazują, że znaczna większość kobiet przyznaje się do przynajmniej jednej poważnej nerwowej sytuacji tygodniowo. Co najczęściej stresuje kobiety?
Autor: Anna Kuliberda
Związek, sprawy osobiste i rodzinne
Kobiety, jako istoty bardziej emocjonalne, częściej przejmują się relacjami z innymi ludźmi. W stres wpędzają je konflikty i problemy natury osobistej. Niezwykle nerwowymi sytuacjami są wszelkiego rodzaju kłótnie z bliskimi osobami - z rodziny lub z grupy przyjaciół.
Ponieważ kobietę często traktuje się jak strażniczkę domowego ogniska, czuje ona wewnętrzną potrzebę dbania o właściwe stosunki między członkami rodziny.
Stresujące dla kobiet bywają również wszelkie uroczystości i wydarzenia rodzinne np. śluby czy narodziny dzieci.
Dużą trudnością dla kobiety bywa również sztuka pogodzenia życia zawodowego z osobistym, więc stres generujący się w jednym z tych obszarów szybko przenosi się również do tego drugiego.
Praca, kariera
Wiele kobiet to perfekcjonistki. Szczególnie panie w wieku 25-35 lat cechuje ogromna potrzeba samorealizacji i osiągania sukcesów na każdej płaszczyźnie, a więc także i w pracy.
Kobiety rzadko kiedy zostawiają zawodowy stres za drzwiami firm, w których pracują. Więcej kobiet niż mężczyzn gorzej znosi krytykę i niepowodzenia.
Nie bez znaczenia są tutaj również polskie realia zatrudniania kobiet. Panie są częściej narażone na zwolnienia, a na wielu stanowiskach muszą wkładać o wiele więcej wysiłku w swoją pracę niż mężczyźni.
Są ponadto często zmuszane do nieustannego udowadniania swojej zawodowej wartości, co sprawia, że wiele z nich pracuje w permanentnym stresie.
Dzieci i ich sprawy
Ciągle jeszcze panuje pogląd, że to kobieta odpowiedzialna jest za wychowanie dzieci. To kolejny obowiązek większości mam, które starają się go pogodzić z wieloma innymi.
Problemy związane z dziećmi, te, które generują największy stres, to przede wszystkim problemy wychowawcze. Zdarza się, że wiele sytuacji związanych z zachowaniem się dziecka przerasta matki i wywołuje w nich ogromny lęk.
Mamy boją się, że nie poradzą sobie np. z problemami dorastania czy różnymi okresami buntu. Lęk wywołuje w nich również przyszłość dziecka. Czują dużą odpowiedzialność podejmowanych przez siebie wychowawczych decyzji.
Kobiety ponadto często obawiają się o to, czy ich dziecko będzie należycie wykształcone i czy będzie postępować według wpojonych mu zasad. Stresem związanym z dziećmi są również sprawy finansowe i chęć zapewnienia dziecku dostatniego życia.
Obowiązki domowe
O perfekcjonizmie już było, ale warto na niego spojrzeć także przez pryzmat obowiązków domowych, jakie ciążą na każdej pani domu.
Odpowiedzialność kobiety za utrzymanie w czystości domu, zaopatrzenie w odpowiednie produkty oraz zapewnienie wszystkim domownikom komfortu mieszkania to silnie utrwalony stereotyp kobiety - gospodyni domowej. Dziś, gdy kobieta jest nie tylko gospodynią, ale również etatowym pracownikiem - obowiązków przybywa, ale nie idzie to niestety w parze ze wzrostem ilości czasu.
Odpowiedzialność za wiele rzeczy równocześnie, prowokuje wiele nerwowych sytuacji i wpływa na pogorszone samopoczucie. Kobiety stresuje zarówno niezapłacony rachunek za gaz, nieodkurzona podłoga, jak i zepsuta lodówka.
Finanse
Coraz więcej kobiet pracuje zawodowo, więc jednocześnie staje się współfinansującym podmiotem w gospodarstwie domowym. Jednocześnie kobiety coraz częściej biorą odpowiedzialność za domowy budżet, podejmują decyzję o tym, w jakiej kolejności realizować poszczególne wydatki.
Czy po spłacie kredytu mieszkaniowego pojechać na wakacje, czy kupić nowe meble do salonu. Takie finansowe zobowiązania i związana z nimi konieczność podejmowania decyzji, generują stres.
Kobiety zaczynają na równi z mężczyznami obawiać się o swoją pracę, której utrata wiązałaby się z załamaniem bieżącej płynności finansowej, obniżeniem poziomu życia, a nawet utratą nabytych na raty produktów.
Szczególnie duża nerwowość spowodowana finansami ma miejsce wśród rodzin, w których są dzieci. Rodzicielstwo wymaga znacznych nakładów finansowych.
Zdrowie i choroby
Zdrowie, zarówno własne, jak i bliskich osób, to temat niezwykle istotny dla każdego z nas. Według statystyk, aż 17% Polaków zamartwia się o zdrowie.
Choroba to czynnik nieprzewidywalny, dlatego generuje stres jeszcze zanim wystąpią jakiekolwiek objawy (np. obawa o zachorowanie na raka, jeśli jest się obciążonym genetycznie) bądź w momencie pojawienia się pierwszych objawów.
Kobiety mocno przeżywają walkę z chorobą, jaką toczą ich bliscy (szczególnie partnerzy i dzieci), choć również i ich własny stan potrafi je mocno niepokoić. Chore kobiety zazwyczaj bardziej martwią się o to, jak sobie poradzą bliscy w obliczu ich choroby, niż o własny stan zdrowia.
Stresujące dla nich jest również to, że choroba często bardzo obciąża domowy budżet.
Wygląd i waga
Pragnienie bycia atrakcyjną jest w przypadku kobiet niezwykle silne. Płeć piękna baczne uwagę przykłada do swojego wyglądu. Stres, który je dotyka, ściśle się z tym wiąże.
Kompleksy to domena kobiet. Choć często wynikają z wyolbrzymienia błahostek, dla wielu kobiet są dużym powodem do stresu. Pragnienie bycia piękniejszą, szczuplejszą, młodszą, potrafi mobilizować do pracy nad sobą, ale jednocześnie może generować wiele nerwowych sytuacji.
Stres może wywoływać zarówno zła fryzura czy zakup zbyt małych butów, a sama dieta - będąca dla wielu pań karą - osłabia poczucie przyjemności z jedzenia, nasila głód i tym samym powoduje duże rozdrażnienie. Tak koło się zamyka.
Zmęczenie
Życie w biegu jest bardzo stresujące. Nie bez powodu wyciszenia i odpoczynku szukamy poza głośnym i tłocznym miastem. Tryb życia w pędzie sprawia, że wiele rzeczy umyka, głowa zaś jest pełna przypomnień i pilnych spraw do załatwienia.
Brak wystarczającej ilości snu, nieumiejętność odpoczynku i serwowania sobie regularnych przerw od obowiązków, sprawia, że organizm stale pracuje na zwiększonych obrotach, a naszym życiem rządzi stres. Przy ogólnym zmęczeniu nie potrzeba wiele, by doprowadzić do nerwowej sytuacji.
Wystarczy mały epizod dnia codziennego w postaci korka na drodze do pracy, wylanej na obrus kawy, zgubienia kluczyków czy zaspania, by cały dzień wypełnić stresem.
Polityka
Polityka jest jednym z najważniejszych powodów do stresu. Kobiety szczególnie stresują te kwestie, w których to inni decydują za nie.
Prawo do aborcji, wysokość wynagrodzenia, urlopy macierzyńskie czy też reforma edukacyjna, to tylko niektóre kwestie, które wywołują duże poruszenie wśród damskiej części społeczeństwa.
Zbyt małe przedstawicielstwo kobiet w rządzie sprawia, że brakuje debat, które pozwoliłyby mężczyznom spojrzeć na problemy kobiet z większą empatią.
Brak kultury, wulgarność
Kobiety są bardzo przeczulone na arogancję i wulgarność innych. Ponieważ w większości same unikają takiego sposobu bycia, razi je brak kultury u innych.
Często brak ogłady jest powodem konfliktu, a ten jak wiadomo jest silną sytuacją stresogenną. Kobietom czasem brakuje odwagi, by przy przeciwstawić się chamstwu.
Wówczas taka sytuacja wywołuje w nich zdenerwowanie, z którym muszą sobie same poradzić, a to kosztuje wiele kobiecych nerwów.
Autor: Anna Kuliberda