31 maja Światowym Dniem bez Tytoniu
Płeć i tytoń to temat przewodni przypadającego 31 maja Światowego Dnia bez
Tytoniu. W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed paleniem tytoniu przede
wszystkim przez kobiety.
30.05.2010 | aktual.: 31.05.2010 11:42
Płeć i tytoń to temat przewodni przypadającego 31 maja Światowego Dnia bez Tytoniu. W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed paleniem tytoniu przede wszystkim przez kobiety. Tegoroczny Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony jest pod hasłem "Płeć a tytoń - ze szczególnym uwzględnieniem działań marketingowych skierowanych do kobiet".
WHO ostrzega, że na świecie coraz większego znaczenia nabierają reklamy koncernów tytoniowych adresowane do kobiet, które częściej niż dotąd sięgają po papierosa. Według organizacji, obecnie obserwuje się spadek używania tytoniu wśród mężczyzn przy jednoczesnym wzroście palenia tytoniu wśród kobiet.
Według danych WHO, z ponad miliarda palaczy na całym świecie kobiety stanowią grupę liczącą 200 milionów. W 53 krajach należących do tzw. Regionu Europejskiego WHO papierosy pali 21 proc. wszystkich kobiet.
"Wielkość ta z pewnością będzie wzrastać w miarę jak reklama wyrobów tytoniowych - kojarząca palenie z kobiecym pięknem, luksusem, przysługującymi uprawnieniami czy zdrowiem - częściej będzie adresowana do coraz młodszych kobiet" - ostrzega w swoim komunikacie WHO.
Organizacja przypomina jednocześnie, że palenie tytoniu podnosi ryzyko wystąpienia wielu rodzajów raka m.in. jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, pęcherza, trzustki, nerki i szyjki macicy. WHO podkreśla, że palenie może być także powiązane z występowaniem raka piersi u kobiet w wieku przedmenopauzalnym.
"Z ponad pięciu milionów osób, które umierają rocznie w wyniku chorób odtytoniowych około 1,5 miliona to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety" - pisze organizacja podkreślając zgubne skutki nałogu.
Dodaje też, że w Polsce co roku 19 proc. wszystkich zgonów wśród kobiet jest spowodowanych paleniem papierosów.
WHO co roku obchodzi Światowy Dzień bez Tytoniu podkreślając wagę zagrożeń dla zdrowia wywołanych stosowaniem wyrobów tytoniowych i wzywając do wdrażania skutecznych przepisów mających na celu ograniczenie palenia. Na liście przyczyn zgonów na świecie tytoń zajmuje drugie miejsce (po nadciśnieniu) i jest odpowiedzialny za zgon jednej na każde dziesięć dorosłych osób. Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony jest od 1987 r.