5 ciekawych faktów, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o Krakowie

Kraków to nie tylko jedno z najstarszych, ale również jedno z najbardziej tajemniczych i fascynujących miast Polski. Ma on w sobie zagadkową moc przyciągania i magię, którym trudno się oprzeć. Każdy, kto odwiedzi ten zakątek kraju, będzie pod jego ogromnym wrażeniem i zapragnie tu przyjeżdżać częściej. Co stanowi o sile Krakowa?

5 ciekawych faktów, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o Krakowie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Kraków – miasto uniwersalne

Co takiego kryje się pod tym hasłem? Przede wszystkim to, że Kraków to miasto dla każdego, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warto nieco rozjaśnić to enigmatyczne stwierdzenie. Już od jakiegoś czasu miasto wyrasta na prawdziwą potęgę biznesową. Jako centrum biznesu oferuje usługi na najwyższym poziomie, dlatego tłumnie ściągają do niego przedsiębiorcy nie tylko z Polski, ale także z zagranicy.

Kraków to również idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Szeroka i bardzo nowoczesna oferta edukacyjno-rozrywkowa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających małych turystów i ich rodziców. Naturalnie nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że Kraków to doskonała lokalizacja dla miłośników historii i zabytków. Mówiąc w dużym skrócie, historię Kraków ma długą, a zabytki pierwszorzędne – dosłownie, bowiem wiele z nich wpisanych zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO i nosi miano pomników historii.

Dla kogo jeszcze jest Kraków? Dla ludzi młodych, spragnionych wiedzy i rozwoju. Bogata oferta edukacyjna sprawia, że miasto jest niezwykle cenione przez studentów, którzy ukończywszy tutaj edukację w szkołach wyższych, niejednokrotnie decydują się na stałe powiązać swój los ze stolicą Małopolski. Koniecznie należy też dodać, że miasto sprosta oczekiwaniom jeszcze jednej grupy ludzi, a mianowicie miłośników przyrody. Kraków i przyroda? Zaraz wszystko stanie się jasne.

Pora na kilka ciekawostek na temat Krakowa, o których do tej pory być może nie słyszałeś.

Obraz
© Materiały prasowe

1. Kraków – tutaj zjednoczysz się z naturą

Kraków nie kojarzy się z przyrodą, ale raczej ze wspomnianymi już wyżej zabytkami i szeroką ofertą kulturalną. Pora zatem poznać nieco inne oblicze miasta. Mało kto ma tego świadomość, ale w Krakowie mieszczą się aż 43 parki miejskie. Jest też 5 rezerwatów przyrody. Spacerując np. po Panieńskich Skałach, można odnieść wrażenie, że jest się we wnętrzu magicznych gór, z dala od szarej, głośniej rzeczywistości, a nie zaledwie kilka kilometrów od ścisłego centrum drugiego co do wielkości miasta w kraju.

Nieopodal Krakowa, niespełna 16 kilometrów, rozciąga się jeden z najpiękniejszych i najbardziej zadziwiających parków – Ojcowski Park Narodowy. Leży on w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

2. Legenda nie tylko o smoku…

Z Krakowem nierozerwalnie związana jest legenda o smoku i dzielnym szewczyku, który pokonał go podstępem i w ten oto sposób ocalił całe królestwo. Ale Kraków to nie tylko smok. Z miejscem tym związana jest jeszcze inna wyjątkowo tajemnicza, a nawet, chciałoby się rzec, mroczna postać – czarnoksiężnik Twardowski. Przypuszcza się, że pochodził on właśnie z Krakowa lub okolic. Co więcej, prawdopodobnie nie jest to postać wyłącznie fikcyjna…

Nie każdy o tym wie, ale w Krakowie istnieje całkiem sporo miejsc związanych z mistrzem Twardowskim. Jego imię nosi m.in. niezwykle urokliwy obszar w prawobrzeżnej części miasta, Skałki Twardowskiego. Jak głosi legenda, ponoć tutaj mistrz miał swoją szkołę magii. Legenda legendą, ale w skałkach Krzemionek Podgórskich, w południowej części miasta, naprawdę odkryto** jaskinię, w której istniały ślady **prac alchemicznych! Niestety uległa ona zniszczeniu końcem XIX wieku podczas budowy obecnego kościoła św. Józefa.

3. Krakowianie są skąpi?

Brzmi intrygująco? Każdy z nas z całą pewnością choć raz słyszał taką nazwę jak „centuś” i oczywiście wiemy, że odnosi się ona do kogoś, kto jest zwyczajnie skąpy. Ale czy wiemy, skąd owa nazwa się wywodzi? A jakże, z Krakowa! Dokładniej zaś rzecz ujmując, centusiami nazywano dawnych mieszkańców Galicji, którzy rzekomo byli przesadnie oszczędni.

Czy tak było w rzeczywistości? Nie można wykluczyć, niemniej ówczesnym krakowianom ciężko się żyło w czasach zaborów austriackich, zatem oglądanie każdego centa przed wydaniem nie było kwestią skąpstwa, a raczej troski o swoją sytuację finansową. Ciekawostką jest, iż w Krakowie przy ulicy płk. Dąbka 13 mieści się restauracja o nazwie Centuś.

4. Co wspólnego mają Tatuś Muminka z Szymborską?

I znowu zaskoczenie? W Krakowie, a dokładniej przy ulicy Tatrzańskiej na Pogórzu, znajdują się schody - nie takie zwykłe, a kolorowe. Pokonując kolejne stopnie, można przeczytać wiele ciekawych cytatów. Obok zmuszających do refleksji słów wypowiedzianych przez takie postaci jak Gandhi, Goethe czy Marquez, można spotkać żartobliwe i sympatyczne zdania, których autorami są wspomniany Tatuś Muminka, Włóczykij czy nasza noblistka, kobieta o wyjątkowym poczuciu humoru, Wisława Szymborska. Cud pierwszy lepszy – krowy są krowami – kto to powiedział?

5. Kraków i jego duchy…

Każde miasto ma swoje duchy, a Kraków jako jedno z najbardziej tajemniczych i niesamowitych miast Polski ma ich nawet całkiem sporo. Zazwyczaj straszą one w majestatycznych zamkach, pałacach czy dworach. Jak jest w Krakowie?

Słynna ulica Floriańska kojarzy się przede wszystkim z pięknymi, zabytkowymi kamienicami. Pod adresem Floriańska 6 można spotkać niecodzienną atrakcję – Lost Souls Alley. Jest to dom strachów z prawdziwego zdarzenia, bowiem miejsce to jest tak przerażające, że sami organizatorzy pokazów odradzają wstęp osobom z nadciśnieniem, chorobami serca czy klaustrofobią. Udział w pokazie mogą wziąć osoby powyżej 14. roku życia.

Obraz
© Materiały prasowe

Po odkrywaniu tajemnic Krakowa koniecznie trzeba wypocząć, zrelaksować się i nabrać sił na kolejny dzień pełen wrażeń. Warto w tych celu zatrzymać się w jednym z przystępnych cenowo hoteli Ibis, które zapewniają doskonałą obsługę, świetną lokalizację w pobliżu największych krakowskich atrakcji i wyjątkowy komfort.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
krakówturystykawyjazd

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)