Fitness7 intymnych problemów, których nie możesz ignorować

7 intymnych problemów, których nie możesz ignorować

7 intymnych problemów, których nie możesz ignorować

Często wstydzimy się niepokojących objawów pojawiających się w okolicach naszych stref intymnych. Wysypka, upławy, pieczenie, zaczerwienienia - wiele kobiet najchętniej nie przyznawałoby się do tego nikomu, nawet lekarzowi.

Często wstydzimy się niepokojących objawów pojawiających się w okolicach naszych stref intymnych. Wysypka, upławy, pieczenie, zaczerwienienia – wiele kobiet najchętniej nie przyznawałoby się do tego nikomu, nawet lekarzowi. Tym bardziej, że niektóre z tych przykrych dolegliwości ujawniają się w trakcie albo krótko po stosunku płciowym. Wiele pań zwleka z pójściem do ginekologa licząc na to, że wszystko samo wróci do normy. Tymczasem specjaliści apelują, że jeżeli kobieta zauważy cokolwiek niepokojącego w obrębie genitaliów, powinna jak najszybciej udać się do lekarza. Jakich symptomów absolutnie nie wolno ignorować?

Upławy

„Kiedy jesteś w środku cyklu miesięcznego, w fazie owulacji, wydzielina z pochwy może być nieco mniej przezroczysta i gęstsza”, tłumaczy Sandra Reed, lekarka należąca do Amerykańskiego Kongresu Położników i Ginekologów. Zaznacza jednak, że każda inna wydzielina z pochwy, różniąca się choć trochę od normy, powinna nas zaniepokoić. Jeśli upławy są zbite i grudkowate, prawdopodobnie rozwinęła się drożdżyca pochwy. Powodem są często choroby, stres czy przyjmowanie antybiotyków. Szacuje się, że na tę chorobę na pewnym etapie życia zapada nawet 3/4 kobiet. Leczenie polega najczęściej na podawaniu globulek dopochwowych. Jeżeli kobieta ma partnera seksualnego, przepisuje się mu odpowiednie maści. Mężczyźni bowiem często są nosicielami drożdżycy, która przebiega u nich bezobjawowo. Należy zapobiegać wzajemnemu zarażaniu się partnerów.

Tekst: na podst. Ynaija.com/(sr/mtr), kobieta.wp.pl

1 / 7

Upławy

Obraz
© 123RF

Inną przyczyną upławów mogą być choroby weneryczne. Wymienia się tu głównie rzeżączkę (zielonkawo-żółta wydzielina z pochwy), rzęsistkowicę (pienista wydzielina) lub chlamydię (duże ilości przezroczystej wydzieliny). „Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy, a przypuszczasz, że możesz cierpieć na chorobę weneryczną, nie zwlekaj z udaniem się do lekarza” mówi Leandro Mena, badacz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Mississippi. „Zagrażasz nie tylko sobie, ale także swojemu partnerowi. Pamiętaj, że początki mogą wyglądać niewinnie, ale potem objawy choroby stają się gorsze i trudniejsze do wyleczenia”.

2 / 7

Swędząca wysypka

Obraz
© 123RF

Najczęstszą przyczyną pojawienia się tzw. „pokrzywki” na mniejszych i większych wargach sromowych jest uczulenie. Wraz z lekarzem musicie ustalić, na co masz alergię. Uczulać może wiele rzeczy, od żelu pod prysznic do bielizny z syntetycznych materiałów. „Zdarzają się przypadki, kiedy wysypka pojawia się po seksie. To często efekt alergii na lateks, z którego zrobione są prezerwatywy, na lubrykanty lub preparaty plemnikobójcze” mówi dr Curtis. „Niektóre kobiety są uczulone na pot lub na plemniki partnera”.

Wysypka może być również jednym z objawów opryszczki narządów płciowych. Częste objawy to właśnie swędzenie oraz pojawienie się czerwonych krostek lub białych pęcherzyków. „Opryszczka narządów płciowych atakuje ok. 16 procent ludzi, ale aż 80 procent może być nosicielami” mówi dr Mena. „Jeśli u ciebie lub u partnera pojawią się jakiekolwiek objawy mogące wskazywać na opryszczkę, natychmiast zaprzestańcie współżycia i skonsultujcie się z lekarzem”. Kobiety powinny być szczególnie wyczulone na objawy tej choroby, ponieważ jest groźna dla nienarodzonego dziecka. Warto też pamiętać, że należy kontynuować leczenie również po ustaniu objawów, żeby zminimalizować ryzyko nawrotów. Opryszczka jest najbardziej zaraźliwa właśnie wtedy, kiedy pojawiają się objawy.

3 / 7

Pieczenie

Obraz
© 123RF

Jeśli czujesz pieczenie w strefach intymnych i zauważasz, że musisz częściej niż zwykle oddawać mocz, nie czekaj, aż dolegliwość sama przejdzie. Prawdopodobnie masz infekcję bakteryjną, która atakuje cewkę moczową. „Natychmiast zgłoś się do lekarza, bo mogą czekać cię jeszcze gorsze konsekwencje. Z czasem zaczniesz odczuwać silny ból podczas stosunku. Seks jest też przyczyną przenoszenia się infekcji do pęcherza, co niesie za sobą już znacznie poważniejsze konsekwencje niż ból i pieczenie” mówi dr Michele Curtis.

Czasami pieczenie w strefach intymnych jest wynikiem choroby o nazwie vulvodynia. To chroniczny ból lub dyskomfort charakteryzujący się uczuciem palenia, kłucia czy podrażnienia w genitaliach żeńskich. Jego przyczyną mogą być powtarzające się infekcje, uszkodzenia nerwów po operacji albo inny, niezdefiniowany bodziec. Vulvodynia powoduje ból nie tylko podczas seksu, ale często także podczas chodzenia, korzystania z toalety czy nawet odpoczynku. To zaburzenie zwalcza się nie tylko przy pomocy leków. Objawy można łagodzić za pomocą biofeedbacku lub znieczulenia lokalnego. Czasami konieczna jest operacja.

4 / 7

Skurcze pochwy

Obraz
© 123RF

Czy czujesz, że twoje genitalia kurczą się lub zaciskają podczas seksu? Jeśli tak, prawdopodobnie cierpisz na pochwicę. Ta choroba dotyka 6 procent kobiet. Mięśnie pochwy podczas stosunku zaciskają się i powodują, że seks staje się bolesny. Wciąż nie poznano mechanizmu tego zaburzenia, czasami trudno znaleźć też jego przyczynę. Najczęściej pochwica ma jednak związek z emocjami, może być wynikiem traumy z przeszłości lub lęku przed seksem. Na szczęście można ją leczyć. Często pomaga porada seksuologa, czasem przepisuje się kobietom specjalne przyrządy do rozszerzania waginy. Nierzadko zaleca się też serię ćwiczeń fizycznych mających na celu wytrenowanie odpowiednich mięśni.

5 / 7

Nieprzyjemny zapach

Obraz
© 123RF

Jeśli zauważyłaś, że zapach wydobywający się z pochwy stał się nieprzyjemny i ostry, prawdopodobnie zachorowałaś na bakteryjne zapalenie pochwy. Najczęściej jest to związane z zaburzeniem równowagi flory bakteryjnej i zbyt intensywnym rozrostem niektórych szczepów bakterii (przeważnie gardnerella). Czym jest to spowodowane? Bardziej narażone na bakteryjne zapalenie pochwy są palaczki, kobiety, które nie dbają o higienę lub wręcz przeciwnie, za często się myją. W grupie ryzyka są też panie bardzo często uprawiające seks. Leczenie zwykle polega na przyjmowaniu antybiotyków.

6 / 7

Krwawienie

Obraz
© 123RF

Plamienie lub krwawienie między miesiączkami zawsze oznacza konieczność skonsultowania się z ginekologiem. Dr Curtis tłumaczy, że może być spowodowane rożnymi czynnikami, w zależności od wieku i stanu zdrowia kobiety. „U starszych pań krwawienie może zwiastować początek klimakterium i wynika z zaburzenia równowagi hormonalnej. Natomiast u młodych kobiet nierzadko powodem jest źle dobrana pigułka antykoncepcyjna”.

Jeżeli krwawienie występuje tylko i wyłącznie po seksie, zaburzenia dotyczą prawdopodobnie szyjki macicy. „To może świadczyć o tym, że w twoim ciele rozwija się wirus HPV, a nawet zwiastować początek raka. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem!” ostrzega dr Curtis.

Inne możliwe powody krwawienia to nowotwór macicy, włókniaki macicy, choroby zapalne miednicy czy nawet ciąża pozamaciczna. Jeżeli jesteś w ciąży, być może to początek poronienia. W takim wypadku specjaliści radzą, by natychmiast udać się na pogotowie.

7 / 7

Ból podczas stosunku

Obraz
© 123RF

Prawie 22 procent kobiet w pewnym okresie życia cierpi na dyspareunię, czyli ból podczas stosunku. Powodem często jest umiarkowane niedopasowanie seksualne. W takim przypadku para powinna unikać bardzo głębokiej penetracji i uprawiać seks w komfortowych pozycjach. Jeżeli jednak ból nie przechodzi, trzeba poszukać innej przyczyny. Czasami są to torbiele jajników, infekcje pęcherza, blizny po przebytych zabiegach, endometrioza lub mięśniaki macicy. „Zwróć uwagę na to, gdzie ból jest zlokalizowany”, radzi dr Curtis. „Zastanów się, czy jest tępy czy ostry, stały czy sporadyczny i opisz te detale lekarzowi. Ułatwi mu to postawienie odpowiedniej diagnozy”.

Tekst: na podst. Ynaija.com/(sr/mtr), kobieta.wp.pl

zdrowieupławywysypka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (36)