7 konsekwencji odstawienia pigułek antykoncepcyjnych
O ile większość kobiet wie, czego może się spodziewać, kiedy zaczną brać pigułki antykoncepcyjne, to już znacznie mniej zdaje sobie sprawę z możliwych konsekwencji ich odstawienia. Sprawdź, czy masz się czym martwić.
O ile większość kobiet wie, czego może się spodziewać, kiedy zaczną brać pigułki antykoncepcyjne, to już znacznie mniej zdaje sobie sprawę z możliwych konsekwencji ich odstawienia. Sprawdź, czy masz się czym martwić.
Bez względu na to, z jakiego powodu odstawiłaś pigułki, na pewno nie przewidujesz, że stan twojej cery z dnia na dzień się pogorszy.
Tymczasem niektóre pigułki obniżają poziom androgenów, hormonów odpowiedzialnych m.in. za nadmierne wydzielanie łoju przez skórę. To właśnie z tego powodu przepisuje się je czasem nastolatkom z dużymi problemami dotyczącymi przetłuszczającej się cery.
Odstawienie pigułek powoduje, że problem może wrócić, zwłaszcza, że w organizmie zwiększa się wtedy poziom testosteronu (hormonu, który sprzyja powstawaniu wyprysków). Wypryski mogą pojawiać się nie tylko skóry twarzy, ale także na dekolcie, ramionach i plecach. Jeśli działające miejscowo środki okażą się nieskuteczne, wskazana jest wizyta u dermatologa.
Tekst: Agnieszka Majewska/(AM)/(kg), kobieta.wp.pl
Spadek wagi
Badania naukowe wykazują, że ok. jedna trzecia kobiet po rozpoczęciu przyjmowania pigułek chudnie, jedna trzecia tyje, a waga jednej trzeciej pozostaje bez zmian. Zdaniem lekarzy ewentualny przyrost wagi nie jest wynikiem samego stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Może natomiast wystąpić jako konsekwencja niewłaściwego poziomu hormonów wynikającego ze złego doboru tabletek, nieodpowiedniej diety i zatrzymania wody w organizmie.
Ten ostatni aspekt jest bardzo ważny, ponieważ zawarty w pigułkach estrogen zatrzymuje wodę w organizmie, co przez wiele kobiet odczytywane jest jako tycie. Jeśli było to także twoim udziałem, po odstawieniu pigułek możesz zauważyć nawet kilkukilogramowy spadek wagi.
Niewykluczone jest także zmniejszenie rozmiaru biustu. To również konsekwencja odstawienia zawartego w pigułkach estrogenu, który może powodować obrzmienie piersi.
Wahania nastroju
Jeśli odstawienie pigułek wiąże się z jakimiś zmianami w twoim życiu (staranie się o dziecko, problemy zdrowotne) fakt, że jesteś bardziej nerwowa i masz wahania nastroju, jest zupełnie naturalny.
Warto jednak wiedzieć, że w dużej mierze może to wynikać z tego, że nie przyjmujesz już określonej dawki hormonów, do której twój organizm się przyzwyczaił.
Po ich odstawieniu potrzeba czasu, aby doszło do przywrócenia równowagi hormonalnej. Zazwyczaj wahania nastroju mijają po maksymalnie trzech miesiącach.
Zwiększona wrażliwość piersi
Może się zdarzyć, że wraz z odstawieniem doustnej antykoncepcji hormonalnej, twoje piersi staną się znacznie bardziej wrażliwe na dotyk. Ponieważ jest to także jeden z pierwszych objawów ciąży, niektóre kobiety mogą sądzić, że właśnie spodziewają się dziecka.
Wątpliwości wykluczy test ciążowy, ale jeśli tkliwość piersi zwiększa się niedługo po odstawianiu pigułek, zdecydowanie bardziej prawdopodobną przyczyną jest fakt powrotu do równowagi hormonalnej. Weź też pod uwagę, że twoje jajniki po wielu miesiącach ponownie produkują estrogen i "tworzą" gotową do zapłodnienia komórkę jajową.
Brak miesiączki
Dość częsta jest sytuacja, kiedy po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych miesiączka nie wraca od razu. Przede wszystkim jest to stan normalny (może trwać nawet do pół roku), choć oczywiście powinien o tym wiedzieć lekarz ginekolog. Równie częstą sytuacją jest jednorazowe pojawienie się krwawienia, a następnie nawet wielomiesięczny brak.
To także sytuacja jak najbardziej naturalna, ponieważ pierwsze krwawienie po odstawieniu pigułek to tzw. krwawienie z odstawienia. Powrót do normalnego rytmu owulacyjnego, a co za tym idzie do regularnych miesiączek, może zająć nawet kilka miesięcy.
Bolesne miesiączki
Dokuczliwy, utrudniający lub uniemożliwiający normalne funkcjonowanie ból, to jedna z najbardziej irytujących rzeczy dotyczących miesiączki. Część kobiet decyduje się nawet na codzienne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych ze względu na fakt jego ustąpienia.
Przyjmowanie pigułek rzeczywiście powoduje, że tego typu dolegliwości mijają, ale po ich odstawieniu comiesięczne bóle powodowane najczęściej przez zbyt mocne skurcze macicy, wracają. Niektóre kobiety uważają nawet, że ze zdwojoną siłą. Nie ma na to jednak żadnych dowodów, a lekarze uważają, że przyczyną tego typu odczuć jest raczej odzwyczajenie się od comiesięcznego bólu, a nie jego zwiększona moc.
Zwiększone libido
Jednym z najczęstszych zarzutów, jakie padają pod adresem pigułek antykoncepcyjnych jest to, że osłabiają libido. Rzeczywiście może się tak dziać. Lekarze tłumaczą jednak, że nie wynika to z samego faktu przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, ale z niewłaściwego doboru.
Jest duża szansa, że po odstawieniu pigułek twoje libido znów się zwiększy. To dlatego, że pigułki hamują owulację, a to w czasie jej trwania kobieta ma największą ochotę na seks. Sprzyjać jej może również ustąpienie suchości pochwy, także występujące czasem podczas przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.