7 oznak świadczących o tym, że nosisz biustonosz w złym rozmiarze
Jaki masz rozmiar stanika? Pewnie powiesz 75B. Brafitterki na pytanie o rozmiar właśnie taką odpowiedź słyszą najczęściej. Tymczasem okazuje się, że niewiele z nas rzeczywiście potrzebuje stanika w takim rozmiarze. Bez pomocy ekspertki dobieramy staniki w złych rozmiarach. Przyjrzyj się swoim biustonoszom i sprawdź, czy aby na pewno są dla ciebie odpowiednie.
16.08.2022 | aktual.: 17.08.2022 10:30
Choć biustonosz to nieodłączny element naszej garderoby, mamy ciągły problem z doborem jego odpowiedniego rozmiaru. Mamy tendencję do kupowania za dużych staników (i to aż o dwa rozmiary) i zapominamy, że biustonosze trzeba regularnie wymieniać i to nie tylko wtedy, kiedy są zniszczone. Wynika to z dwóch rzeczy. Po pierwsze zmienia się nasze ciało. Tyjemy, chudniemy, nasz obwód pod biustem i rozmiar piersi się zmieniają. Poza tym zmienia się sam stanik. W miarę upływu czasu obwód i ramiączka się rozciągają, a miseczka traci swoje właściwości utrzymujące biust w ryzach. W efekcie wiele z nas nosi biustonosz w nieodpowiednim rozmiarze. Po czym poznasz, że jesteś w tym gronie?
7 oznak świadczących o tym, że twój biustonosz ma niewłaściwy rozmiar
Podnoszące się zapięcie
Jeśli zapięcie na plecach unosi się, to znak, że kupiłaś biustonosz ze zbyt dużym obwodem, albo rozciągnął się on w miarę noszenia.
Podnoszące się miseczki
To kolejny objaw zbyt dużego obwodu. Biustonosz powinien przylegać do piersi i niezmiennie pozostawać na swoim miejscu. Jeśli podczas ruchu (szczególnie uniesienia rąk) przesuwa się w górę, oznacza to, że jego obwód jest za duży.
Dobór stanika o odpowiednim obwodzie jest istotny nie tylko ze względów praktycznych (w staniku o nieodpowiednim obwodzie jest po prostu niewygodnie), ale i zdrowotnych (szczególnie przy biuście w dużym rozmiarze). Biustonosz o za dużym obwodzie nie podtrzymuje prawidłowo piersi. Ich "dźwiganie" spoczywa wtedy jedynie na ramiączkach. Te, kiedy są obciążone, uciskają ramiona , co może skutkować migrenami, bólem ramion, pleców, a nawet zwyrodnieniami kręgosłupa.
Fałdujące się miseczki
Jeśli miseczka się fałduje w górnej części lub odstaje od ciała, to znak, że jest za duża.
Odstające fiszbiny między piersiami
Z kolei oznaką, że należy kupić biustonosz z większymi miseczkami, jest odstający od ciała mostek, czyli część łącząca obie miseczki. Za małe miseczki poznasz też po tym, że nie rozdzielają one twoich piersi, zbyt mocno zbliżając je do siebie.
Wałeczki
Kończąc temat za małych miseczek, trzeba wspomnieć o wałeczkach tworzących się pod pachami, albo tuż nad miseczkami stanika. Jeśli coś takiego zaobserwujesz, oznacza to, że twój biustonosz ma za małe miseczki.
Zapięcie na ostatnią haftkę
Jeśli zapinasz biustonosz na ostatnią haftkę, to znak, że pora kupić nowy egzemplarz, bo obwód tego bardzo się już rozciągnął. Przy wyborze nowego stanika, zawsze dobieraj obwód przy zapięciu na pierwszą haftkę, by w miarę rozciągania można go było zapiąć ciaśniej.
Pręgi na ciele po zdjęciu biustonosza
Jeśli po zdjęciu stanika, widzisz na swoim ciele odciski to dowód na to, że biustonosz jest za mały w obwodzie. Noszenie ciasnego biustonosza może być groźne dla zdrowia. Powodować ból, ucisk na żołądek, płuca, a także na nerwy.