Fitness8 zaskakujących nawyków, które zwalniają metabolizm

8 zaskakujących nawyków, które zwalniają metabolizm

8 zaskakujących nawyków, które zwalniają metabolizm

Masz problem z odchudzaniem? Na pewno słyszałaś już wiele porad dotyczących przyspieszenia metabolizmu: trening siłowy, woda z lodem, oczyszczenie organizmu, itd. Ale czy wiesz, że istnieją także czynniki, które zwalniają przemianę materii?

Na pewno słyszałaś już wiele porad dotyczących przyspieszenia metabolizmu: trening siłowy, woda z lodem, oczyszczenie organizmu, itd. Ale czy wiesz, że istnieją także czynniki, które zwalniają przemianę materii?

Badania naukowców z Uniwersytetu McMaster wykazały, że kobiety spożywające 3-7 porcji nabiału dziennie, straciły więcej tłuszczu i zyskały więcej masy mięśniowej niż osoby nie dostarczające wskazanej ilości.

Przetwory mleczne to bogate źródło najwyższej jakości białka serwatki i kazeiny. Białko serwatkowe pomaga budować mięśnie. Natomiast kazeina trawi się przez kilka godzin, powoli uwalniając aminokwasy do krwi. Warto spożywać 3 porcje mleka, jogurtu i sera dziennie.

Na podst. prevention.com/(ms/gabi), kobieta.wp.pl

1 / 7

Za ciepło w sypialni

Obraz
© 123RF

Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia przeprowadzili eksperyment. Gdy temperatura w sypialni wynosiła 19 stop. C, podwoiła się u poszczególnych osób ilość brunatnego tłuszczu, który spala kalorie. Zdaniem ekspertów ten dobry tłuszcz staje się aktywniejszy w niskich temperaturach w celu wytworzenia ciepłoty ciała. Nowy, brunatny tłuszcz wykazuje wyższą aktywność metaboliczną.

2 / 7

Nie rezygnuj z węglowodanów

Obraz
© 123RF

Badania pokazują, że dieta uboga w węglowodany może pomóc ci pozbyć się dodatkowych kilogramów. Nie znaczy to jednak, że należy całkiem z nich zrezygnować, szczególnie jeśli ćwiczysz.

Jeżeli nie dostarczysz organizmowi wystarczającej ilości węglowodanów, stężenie glikogenu będzie zbyt niskie i nie będziesz miała siły do intensywnego treningu.

W rezultacie podczas ćwiczeń, jak i po spalisz mniej kalorii, ponieważ organizm nie wyprodukuje wystarczającej energii. Staraj się uzupełniać posiłki węglowodanami, takimi jak brązowy ryż czy słodkie ziemniaki.

3 / 7

Podjadanie

Obraz

Nie zawsze podjadanie jest związane z przybieraniem na wadze. Jeśli sięgasz po zdrowe przekąski, może czerpać z tego korzyści. Warto wybierać niskokaloryczne produkty, owoce i orzechy.

Badania opublikowane w "American Journal of Clinical Nutrition" wykazały, że zawarte w orzechach wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA) mogą zwiększyć aktywność niektórych genów, które kontrolują spalanie tłuszczu.

Spożywanie kilku garści orzechów w ciągu tygodnia (np. jako przekąski między posiłkami) może pomóc pozbyć się dodatkowych kilogramów i zapobiec chorobom serca. Orzechy są doskonałym źródłem białka i błonnika i dobrych dla serca kwasów tłuszczowych omega-3.

4 / 7

Uważaj na nadmiar soli

Obraz
© 123RF

Z soli nie można całkowicie zrezygnować, ponieważ dostarcza sodu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednakże spożywanie jej w nadmiarze szkodzi i dlatego nie bez powodu sól nazywana jest niejednokrotnie "białą śmiercią". Dzienne zapotrzebowanie soli nie powinno przekraczać 5 gram (1 łyżeczka), wliczając w to sól zawartą w produktach wysoko przetworzonych, gotowych do spożycia czy przyprawach.

Nadmiar soli spowalnia metabolizm i zatrzymuje wodę w organizmie, co prowadzi do otyłości. Jeśli musisz jej używać, wybieraj nieoczyszczoną sól kamienną lub morską (koniecznie jodowaną).

Jod jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy. Ten leżący u podstawy szyi gruczoł wydziela bardzo ważne hormony. Od nich zależy m.in. nasz metabolizm, temperatura ciała, samopoczucie. Zaburzenia pracy tarczycy mogą doprowadzić np. do chorobliwej otyłości. Niestety ograniczając sól w diecie, możemy mieć problem ze przyswojeniem dziennej dawki jodu. Zadbajmy o wzbogacenie menu o ryby (m.in. dorsza), wodorosty i jaja.

5 / 7

Koncentrowanie się na podnoszeniu

Obraz
© 123RF

Ruchy możemy podzieli na koncentryczne (podnoszenie) i ekscentryczne (opuszczanie). Naukowcy z Grecji dowiedli, że kobiety praktykujące jeden raz w tygodniu trening siłowy, który koncentrował się na ekscentrycznych ruchach, już po 8 tygodniach spaliły 9 proc. tłuszczu.

Badania potwierdziły, że jesteśmy silniejsze podczas ruchu ekscentrycznego niż koncentrycznego. Podnoszenie powinnyśmy wykonywać dynamicznie z wydechem, a opuszczanie powoli (przez ok. 3 sekundy), robiąc wydech. Warto cały czas kontrolować ruch.

6 / 7

Uprawianie sportu wieczorem

Obraz
© 123RF

Światło dzienne jest niezbędne dla odpowiedniej pracy metabolizmu, dlatego właśnie rano warto uprawiać sport.

Osoby korzystające z porannych kąpieli słonecznych mają niższy wskaźnik masy ciała (BMI) w porównaniu do tych, którzy czerpią energię ze słońca w późniejszych godzinach.

Naukowcy z Uniwersytetu Northwestern spekulują, że poranne światło może pomóc uregulować rytm dobowy, który kontroluje liczne funkcje w organizmie, takie jak prawidłowy sen, spożywanie odpowiedniej ilości potraw, spalanie energii. Wszystkie te elementy są niezbędne dla dobrego tempa metabolizmu.

7 / 7

Ćwiczenie wolniej i dłużej

Obraz
© 123RF

Wolniej i dłużej czy intensywniej i krócej? Jaką formą ćwiczeń wybrać? Nie ma powodów do obaw - mocny trening interwałowy naprawdę działa. Kobiety ćwiczące w ten sposób przez 20 minut 3 razy w tygodniu, straciły 6 kg więcej niż osoby ćwiczące przez 40 minut 3 razy w tygodniu w stałym tempie. Do takich wniosków doszli australijscy naukowcy.

Badania wykazały, że już 20-minutowy intensywny trening interwałowy powoduje, że spalamy po treningu więcej kalorii niż po godzinnych aerobach.

Na podst. prevention.com/(ms/gabi), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)